Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Umowa na czas na określony. Ważne orzeczenie TSUE

2
Podziel się:

Pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

Umowa na czas na określony. Ważne orzeczenie TSUE
TSUE: osobę zatrudnioną na czas określony należy poinformować o przyczynach rozwiązania umowy (Unsplash)

"Prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu zezwalającemu pracodawcy na nieprzedstawianie uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem, podczas gdy jest on do tego zobowiązany w przypadku rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony" - podkreślił TSUE.

Ważne orzeczenie TSUE dla pracowników

Zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji "pracownik zatrudniony na czas określony jest pozbawiony informacji istotnej dla oceny potencjalnie nieuzasadnionego charakteru zwolnienia i dla ewentualnego rozważenia wniesienia sprawy do sądu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

"Ponieważ takie odmienne traktowanie narusza prawo podstawowe do skutecznego środka prawnego, sąd krajowy rozpatrujący spór między jednostkami jest zobowiązany odstąpić od stosowania uregulowania krajowego w niezbędnym zakresie, jeśli nie jest możliwe dokonanie wykładni tego uregulowania zgodnej z prawem Unii" - orzekł TSUE.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Każda umowa o pracę, bez względu na to, czy jest terminowa, czy zawarto ją na czas nieokreślony, może zostać rozwiązana:

  • za porozumieniem stron;
  • przez oświadczenie jednej ze stron – z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia;
  • z upływem czasu, na jaki została zawarta.

Możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika lub przez pracodawcę, ponieważ mamy tu do czynienia z jednostronnym oświadczeniem woli, które nie wymaga zgody dwóch stron. Przedsiębiorca, który zwalnia zatrudnionego za wypowiedzeniem, może zwolnić go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i określony jest uzależniony od stażu zatrudnienia w danej firmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Adam
2 miesiące temu
Samozatrudnienie jest najlepsze. Ja jestem zadowolony z mojego biznesu w nieruchomościach, którymi zarządza przedsiębiorstwo Polzen z Gdańska!
Zdziwiony.
2 miesiące temu
Przecież od kilku już od jakiegoś czasu w polskim prawie funkcjonuje obowiązek informowania wszystkich zatrudnionych na umowach o pracę o powodach wypowiedzenia...