Trwa ładowanie...
Notowania

Pracownik – Wszystkie wiadomości

Psycholog z Harvardu wskazuje 12 kompetencji, które pomagają w odnoszeniu sukcesów
21
17.04.2022 10:36

PRACA
 / 
Psycholog z Harvardu wskazuje 12 kompetencji, które pomagają w odnoszeniu sukcesów

Wiedza, spryt i wizja - te cechy kojarzą się nam z osobami odnoszącymi sukces w pracy. Amerykański naukowiec przekonuje, że jest jeszcze jedna cecha, którą musi posiadać każdy lider. To inteligencja emocjonalna, czyli zdolność do rozpoznawania i analizowania własnych oraz cudzych emocji. Nie jest ona jednak nam dana raz na zawsze. Wręcz przeciwnie, trzeba cały czas o nią dbać i ją rozwijać - czytamy na stronie CNBC.

Wypadki w pracy. GUS podał najnowsze dane. Najwięcej nieszczęść na Dolnym Śląsku
1
30.11.2021 9:47

WYPADKI W PRACY
 / 
Wypadki w pracy. GUS podał najnowsze dane. Najwięcej nieszczęść na Dolnym Śląsku

W 2020 r. zgłoszono 62740 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 24,6 proc. mniej niż w 2019 r. - wynika z najnowszysch danych GUS. Ma to związek z pandemią, podczas której wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej.

Przedszkole w PGNiG. Sasin: pracownik zadowolony jest mniej sfrustrowany
62
22.11.2021 12:19

WARUNKI PRACY
 / 
Przedszkole w PGNiG. Sasin: pracownik zadowolony jest mniej sfrustrowany

- Pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sposób na podwyżkę. To działa na pracodawcę
24
10.11.2021 12:32

PRACOWNIK
 / 
Sposób na podwyżkę. To działa na pracodawcę

Braki kadrowe zmuszają pracodawców do dawania podwyżek pracownikom. - Tak szczerze, nic tak bardzo nie boli pracodawcy, jak luki kadrowe, brak osób do zapełnienia grafiku. To jest najlepszy argument dla pracownika, żeby dość twardo rozmawiać z pracodawcą - powiedział w "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - W takiej sytuacji najczęściej są też inni pracodawcy, też mają luki w grafiku, więc można znaleźć ofertę odpowiadającą swoim kwalifikacjom, gdzie zapłacą 2 zł więcej za godzinę. Można też obecnemu pracodawcy powiedzieć: kocham was, utożsamiam się z firmą, ale tu pracuję za mniej, a tam gdzieś czeka na mnie lepsza praca, a więc zróbcie wszystko, by chociaż tę stawkę wyrównać. Wtedy wszyscy są na poziomie komfortu. To jest taka rozmowa, która niekoniecznie jest zaostrzona, ale podczas której mówimy, że jesteśmy w jednej firmie, dbamy o siebie, więc dbajmy o siebie nawzajem - dodał.

Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko
70
07.09.2021 7:17

PODATKI
 / 
Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko

Nie w każdej sytuacji pracownik wsiada za kółko służbowego samochodu. Czasem łatwiej mu załatwić sprawy firmy prywatnym pojazdem. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą jednak pamiętać o tym, jak rozliczać się z takich podróży z fiskusem.

Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"
233
06.09.2021 11:27

PRACOWNIK
 / 
Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"

Inflacja szaleje, rosną przez to koszty życia. Rosną także wynagrodzenia. To dobry moment na upomnienie się o podwyżkę? - Boję się to powiedzieć, bo moi pracownicy też mogą słuchać tego wywiadu. Tak, to jest ten moment. Pracodawcy mieli swoje półtora miesiąca na początku roku, teraz pracownicy są dominujący. Jeżeli ktoś myśli o podwyżce, to kurz pocovidowy powoli osiada, pracodawcy wychodzą z problemów finansowych. Końcówka tego roku to dobry moment, jeżeli widzimy postępy w swojej pracy, wzrost kwalifikacji czy wzrost wydajności, to można porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Warto się rozejrzeć, ile płacą gdzie indziej, by mieć twarde argumenty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Argument rosnących kosztów życia to argument ludzki. To nie jest argument do podwyżki pensji. Masa rzeczy zależy od nas, do pracodawcy średnio trafiają problemy związane ze wzrostem kosztów. Bardziej trafia to, że gdzie indziej płacą więcej, a ktoś jest zaangażowany i nie chce zmieniać miejsca pracy. Jeżeli ktoś ma trudną sytuację życiową, warto o tym porozmawiać, nie ukrywać tego, to też może być argument w takiej dyskusji. Wynagrodzenia rosną, to też jest argument, płaca minimalna jest silnie podnoszona, w niektórych niewykwalifikowanych miejscach pracy wynagrodzenia dochodzą do 18, a nawet 22 złotych za godzinę. Więc jeśli ktoś za 22 złote pakuje rzeczy w centrum logistycznym to tym bardziej jeżeli ktoś jeździ karetką i naraża własne życie, powinien mówić, że wynagrodzenie na poziomie poniżej 22 złotych jest mało akceptowalne - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Pracodawcy do rządu: nie będziemy was wyręczać w brudnej robocie!
155
05.09.2021 18:29

OBOSTRZENIA
 / 
Szczepienia przeciwko COVID-19. Pracodawcy do rządu: nie będziemy was wyręczać w brudnej robocie!

Biznes nie zostawia na rządowym pomyśle wprowadzenia przymusowych urlopów bezpłatnych dla niezaszczepionych pracowników suchej nitki. "Nie po to zatrudniamy pracowników, by ich zwalniać z obowiązku świadczenia pracy" - mówią zgodnie pracodawcy. Wdrażają więc własne sposoby motywowania do szczepień, np. wstrzymują premie.

Praca zdalna wciąż bez regulacji. Kto ma ponieść dodatkowe koszty?
4
18.08.2021 14:24

PRACOWNIK
 / 
Praca zdalna wciąż bez regulacji. Kto ma ponieść dodatkowe koszty?

Gościem programu "Money. To się liczy" był Piotr Walczak z Kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci. Został zapytany o przepisy regulujące pracę zdalną, a także odpowiedzialność za dodatkowe koszty, jakie taka praca generuje po stronie pracownika. - Kolejny raz widzimy przykład, gdy ustawodawca jest spóźniony - mówił. Jak dodał, dopiero w ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się zapowiedzi regulacji. W przepisach jest co prawda instytucja telepracy, nie jest jednak tym samym, co praca zdalna. Zdaniem mecenasa odgórne wytyczne są potrzebne. A co z kosztami, jakie ponosi pracownik? Wyższe ceny za prąd, dodatkowe inwestycje w dostosowanie mieszkania? Skoro przepisów na tę chwilę nie ma, adwokat radzi zwyczajnie rozmówić się polubownie z pracodawcą. - Zawsze uważam, że wszelki kompromis na linii pracodawca- pracownik jest lepszy niż odgórne uregulowania. Społeczeństwo mamy coraz bardziej dojrzale na gruncie prawnym - mówił.

Radzenie sobie z niezaszczepionym pracownikiem. Jest jeden sposób, który może zadziałać
505
18.08.2021 14:12

PRACOWNIK
 / 
Radzenie sobie z niezaszczepionym pracownikiem. Jest jeden sposób, który może zadziałać

Gościem programu "Money. To się liczy" był adwokat Piotr Walczak z Kancelarii Walczak Wasielewska Adwokaci. Omawiał problem braku przepisów, które krępują ręce pracodawcom, jeśli chodzi o skłanianie swoich pracowników do szczepień. Podkreślił, że formalnie rzecz biorąc, pracodawca nie może nic oprócz delikatnej rozmowy zachęcającej. Adwokat zwrócił uwagę, że na pracodawcy ciążą określone obowiązki, jak zapewnienie bezpieczeństwa pracowników i klientów, które w tym przypadku mogą znaleźć zastosowanie. - Przykładowo mamy zakład kosmetyczny, gdzie pracuje 3-4 pracowników. I jeden z nich nie chce się zaszczepić, a ma nieustanny kontakt z osobami trzecimi. W tym momencie trzeba wziąć pod rozwagę, czy pracownik nie traci pewnej kompetencji w danym zawodzie. Co prawda nie jest to w żaden sposób uregulowane, ale gdyby doszło do sytuacji spornej, sądy mogą życzliwiej spoglądać na takiego pracodawcę i w tym kontekście nie możemy powiedzieć, że pracodawca jest całkowicie bezradny - mówił mecenas.

Rekrutacja na miarę XXI wieku. IKEA szuka pracowników na Spotify
25
20.07.2021 12:01

IKEA
 / 
Rekrutacja na miarę XXI wieku. IKEA szuka pracowników na Spotify

"Hej, z tej strony Karolina Szabłowska, odpowiadam za działania marketingowe w Ikea. Szukam teraz nowej osoby do swojego zespołu" - słyszymy w ogłoszeniu IKEI na platfomie Spotify. Szwecki gigant meblowy nagrał podcast, w którym zachęca do aplikowania na nowe stanowisko.

Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
12
15.07.2021 16:50

WAKACJE
 / 
Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Czy pracodawca może odmówić urlopu? - Jest taka możliwość. Rozmowę urlopową należy zacząć od przygotowania planu urlopów, co zapewnia, że pracodawca wie, kiedy poszczególni pracownicy zamierzają skorzystać z urlopu i może zaplanować pracę. Dzięki takiemu planowi pracownicy wiedzą, kiedy mogą się udać na urlop, a taki plan jest dla pracodawcy wiążący. Natomiast w wielu firmach tego planu się nie tworzy i niestety, gdy decydujemy się na złożenie wniosku urlopowego, a pracodawca stwierdzi, że nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia działania zakładu, to wówczas może odmówić udzielenia urlopu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. Był też pytany o cofnięcie zgody na urlop i ściąganie pracownika z urlopu do pracy. - Też takie uprawnienie po stronie pracodawcy występuje, wówczas mówimy o odwołaniu z urlopu. Oczywiście to musi być umotywowane bardzo ważnymi potrzebami zakładu pracy, ale dochodzi tu także kwestia rekompensaty za odwołanie z urlopu. A gdy mowa o nieudzieleniu urlopu, nie ma mowy o rekompensacie, choć może dojść do sytuacji spornej. Bo ktoś mógł wykupić wcześniej wycieczkę, a przed wyjazdem dowiaduje się, że nie dostanie urlopu. Do takich sporów może dochodzić, zwykle takie sprawy muszą znaleźć swój koniec w sądach pracy - dodał.

Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy
75
15.07.2021 12:20

PRACOWNIK
 / 
Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy

Afrykańskie upały zapanowały w Polsce. Kiedy pracownik może odmówić pracy? - Co do zasady, zawsze możemy zgłosić przełożonemu potrzebę powstrzymania się od pracy, jeśli czujemy, że wykonywana praca może grozić nam lub osobom postronnym. Jest również około 50 różnych prac, które wymagają specjalnych właściwości psychofizycznych, to na przykład kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej. Jeśli pracownik czuje, że może dojść do zasłabnięcia, ma prawo powstrzymać się od pracy, ale musi jednocześnie poinformować przełożonego o tym fakcie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z temperaturą, która grozi udarem, pracownik zawsze ma prawo poinformować pracodawcę, że nie jest w stanie w takich warunkach wykonywać pracy. Niestety czasem dochodzi do sporu, jeśli pracodawca zwolni pracownika bez okresu wypowiedzenia, to oczywiście można zacząć od skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast w momentach, gdy dochodzi do sporu, taką sprawą będzie musiał zająć się sąd pracy. Z pracodawcą można rozmawiać o różnych organizacyjnych metodach ograniczania wpływu upałów na zdrowie pracowników. Prawo tego nie przewiduje, jednak są w naszym kraju odpowiedzialni pracodawcy, którzy sami z siebie skracają czas pracy - dodał.

Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy
943
05.05.2021 6:23

RYNEK PRACY
 / 
Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy

Pokaźna część pensji pracowników etatowych w Polsce znika z radarów skarbówki, gdyż jest wypłacana "pod stołem". Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którym zapoznał się money.pl, wynika, że w ten sposób rocznie fiskus traci nawet 17 mld złotych.

Firmy płacą za kandydatów z polecenia. Nagrody bywają spektakularne
156
21.03.2021 9:13

PRACA
 / 
Firmy płacą za kandydatów z polecenia. Nagrody bywają spektakularne

Firmy mają coraz większy kłopot z pozyskaniem kandydatów na specjalistyczne stanowiska. Aby przyciągnąć najlepszych, sięgają po programy poleceń i wykładają duże pieniądze. Za polecenie kandydata do pracy, który się sprawdzi i zostanie w firmie, można zarobić nawet 40 tys. zł.

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?
106
09.03.2021 15:53

PRZEPISY
 / 
Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?

Kodeks pracy czekają spore zmiany, które wymusiła pandemia koronawirusa. Uregulowania doczeka się praca zdalna, a - jak podkreśla wiceminister pracy - standard pracy po 8 godzin dziennie nie będzie już taki wszechobecny.

Premier zachwalał akcjonariat pracowniczy. Uczestnictwo Polaków jednak spada
100
07.03.2021 18:34

FIRMA
 / 
Premier zachwalał akcjonariat pracowniczy. Uczestnictwo Polaków jednak spada

Dekadę temu ponad 100 tys. polskich pracowników miało akcje swojego pracodawcy, przyznane w ramach firmowego programu. Dziś takich osób jest cztery razy mniej. Skąd takie spadki? Zdaniem ekspertów są tu bardzo konkretne przyczyny: błędy w prawie i ograniczenie bonusu do menedżerów.

Koronawirus. Dyrektorzy chcą karać lekarzy za "lekkomyślne życie towarzyskie"
200
04.11.2020 6:34

SZPITALE
 / 
Koronawirus. Dyrektorzy chcą karać lekarzy za "lekkomyślne życie towarzyskie"

Dyrektorzy szpitali ostrzegają pracowników, że nie wypłacą im wynagrodzenia za czas przebywania w kwarantannie czy izolacji oraz dają do zrozumienia, że to ich lekkomyślny tryb życia odpowiada za powstawanie ognisk koronawirusa w szpitalach. Prawniczka uspokaja: to bezprawne groźby.

Program do prezentacji. Jaki wybrać - darmowy czy płatny?. Najlepsze programy do prezentacji
2
23.09.2020 20:30

PRACA
 / 
Program do prezentacji. Jaki wybrać - darmowy czy płatny?. Najlepsze programy do prezentacji

Program do prezentacji to narzędzie, które jest potrzebne do codziennej pracy w biurze. Najłatwiej dane zagadnienie przedstawić właśnie w multimedialnej prezentacji. Jaki program do prezentacji wybrać?