Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Moja praca jest bez sensu". Sprawdzili "teorię bzdurnych zawodów"

25
Podziel się:

Znaczna część pracowników postrzega swoją pracę jako społecznie bezużyteczną - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Work Employment and Society". Dotyczy to głównie pracowników zajmujących się finansami, sprzedażą i zarządzaniem.

"Moja praca jest bez sensu". Sprawdzili "teorię bzdurnych zawodów"
Z badań wynika, że znaczna część pracowników postrzega swoją pracę jako społecznie bezużyteczną (East News, Tom Merton)

Artykuł "Bullshit After All? Why People Consider Their Jobs Socially Useless" przedstawia wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez Uniwersytet w Zurychu (Szwajcaria). Potwierdziło ono, że znaczny odsetek zatrudnionych uważa swoją pracę za mało użyteczną dla społeczeństwa. W większym stopniu dotyczy to pracowników zajmujących się finansami, sprzedażą i zarządzaniem.

Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że wielu profesjonalistów uważa swoją pracę za społecznie bezużyteczną, a specjaliści w różny sposób starali się wyjaśnić to zjawisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy umowa B2B, a kiedy etat? Oto podstawowa cecha stosunku pracy

Wiele dyskusji wzbudziła na przykład "teoria bzdurnych zawodów" (bullshit jobs theory) amerykańskiego antropologa Davida Graebera. W jego opinii niektóre zawody są obiektywnie bezużyteczne. Inni badacze sugerowali, że powodem, dla którego ludzie uważają że ich praca jest bezużyteczna może być po prostu rutyna, brak autonomii lub dobrego zarządzania, a nie coś nieodłącznie związanego z konkretną pracą.

Nowe badania, dające po raz pierwszy wyniki ilościowe, przeprowadził Simon Walo, socjolog z Uniwersytetu w Zurychu. Walo przeanalizował dane z ankiety przeprowadzonej wśród 1811 respondentów z USA pracujących w 21 rodzajach zawodów.

Pytano ich, czy wykonywana praca daje im "poczucie wywierania pozytywnego wpływu na społeczność i społeczeństwo" oraz "poczucie wykonywania pożytecznej pracy". Ankieta przeprowadzona w 2015 roku wykazała, że 19 proc. respondentów reprezentujących różne zawody odpowiedziało na te pytania "nigdy" lub "rzadko".

Walo wykorzystał surowe dane, aby porównywać osoby wykonujące równie rutynową pracę, mające podobny zakres autonomii i zbliżoną jakość zarządzania. Jak się okazało, po wykluczeniu wpływu warunków pracy, jej charakter nadal miał duży wpływ na postrzeganie bezsensowności. Osoby wykonujące zawody, które Graeber uznał za bezużyteczne, częściej uważały, że ich praca nie ma sensu.

W porównaniu z innymi, osoby pracujące w biznesie, finansach i sprzedaży ponad dwukrotnie częściej twierdziły, że ich praca jest społecznie bezużyteczna. Asystenci biurowi i kierownicy również częściej tak mówili, choć tylko 1,6 lub 1,9 razy częściej niż inni.

Ponadto jako bezsensowne częściej postrzegane były miejsca pracy w sektorze prywatnym niż w sektorze publicznym bądź non-profit.

- To badanie rozszerza poprzednie analizy, opierając się na bogatym, niewykorzystanym zbiorze danych i dostarcza nowych dowodów - uważa Walo. - Jako pierwsi znaleźliśmy dowody ilościowe potwierdzające argument, że zawód może decydować o postrzeganiu bezsensowności.

Niekorzystne warunki pracy i wpływ na pracownika

Jednak badanie Walo potwierdza również inne czynniki, które wpływają na postrzeganie własnej pracy przez pracowników, w tym np. wyobcowanie, niekorzystne warunki pracy i interakcje społeczne.

- Ocena przez pracowników, czy ich praca jest postrzegana jako społecznie bezużyteczna, jest bardzo złożonym zagadnieniem, do którego należy podejść z różnych punktów widzenia – konkluduje autor. - Zależy to od różnych czynników, które niekoniecznie mają coś wspólnego z rzeczywistą przydatnością pracy. Na przykład ludzie mogą postrzegać swoją pracę jako społecznie bezużyteczną, ponieważ niekorzystne warunki pracy sprawiają, że wydaje się ona bezcelowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Karmina
8 miesięcy temu
Jako absolwentka Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pracuję w zawodzie jako Opiekunka dziecięca. Bardzo się spełniam w tym co robię. Każdy mały sukces przynosi mi satysfakcję.
Ehhh
10 miesięcy temu
Dlatego idziesz na polibudę, i widzisz potem jak twoje urządzenia pracują. Patrzysz na mapę świata i tu i tu i tam jest Twoje dzieło. Fakt przy współpracy Rzeszy ludzi ale to ty jesteś głównym projektantem. Fotka na pamiątkę i dalej...
Zxc
10 miesięcy temu
Myślałam, że to artykuł o youtuberach, tiktokerwch i influenerach. Ciężko w ogóle nazwać to zawodem. Powinno się umieszczać ich w słowniku jako przykład bezużytecznisci
nikt
10 miesięcy temu
Najbardziej społecznie użyteczni muszą być wszelkiej maści urzędnicy, którzy pracują po to by spełnić wymagania innych urzędników. Innych powodów wykonywania tej pracy nie widzą bo ich nie ma. Drabina zależności jest bardzo rozbudowana i często 'redundantna' w stosunku do innych urzędników/urzędów. I zero odpowiedzialności bo ja tylko wykonuje instrukcje i żadnych decyzji nie podejmuje. Nawet minister dzwoni do prezesa tak jakby tylko on pracował w pispaństwie.
Adam K.
10 miesięcy temu
Najbardziej bezsensowne zawody to rekruterzy IT, wedding planerzy i pośrednicy nieruchomości.
...
Następna strona