Zrozumienie, jak zmieni się rynek pracy w ciągu najbliższych 10-20 lat, jest kluczowe z kilku powodów. Po pierwsze, pomaga nam przygotować się na przyszłość i odpowiednio zaplanować swoje ścieżki kariery. Wiedząc, na co będzie największe zapotrzebowanie na rynku pracy, możemy podejmować świadome decyzje dotyczące edukacji, szkoleń i rozwoju kariery.
Po drugie, w najbliższych latach wraz z rozwojem gospodarki, zmianami społecznymi i tymi na rynku pracy, nastąpi zmiana rodzajów dostępnych miejsc pracy. Niektóre zawody znikną lub zostaną zautomatyzowane, a jednocześnie pojawią się kompletnie nowe role zawodowe. Sporo kompetencji przejmie technologia, a my będziemy musieli nauczyć się wielu nowych umiejętności w miejsce tych przekazanych technologii.
Istotne jest, żebyśmy rozumieli zmieniający się charakter rynku pracy oraz branże, które prawdopodobnie doświadczą rozwoju lub będą się kurczyć. Wiedza ta pomoże nam w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących przyszłego zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy i potencjału finansowego, a także wyborze ścieżki edukacyjnej dla naszych dzieci.
Po trzecie, zrozumienie przyszłego rynku pracy może pomóc osobom w identyfikacji pojawiających się trendów i możliwości. Wraz z rozwojem technologii i zmieniającym się charakterem pracy, powstają nowe branże, takie jak zielona energia, sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo. Śledząc najnowsze trendy i zmiany na rynku pracy, możemy wykorzystać nowe możliwości w miarę ich pojawiania się.
Wreszcie, zrozumienie przyszłego rynku pracy jest niezbędne dla pracodawców i decydentów. Dostrzegając zmieniające się potrzeby rynku pracy, pracodawcy mogą określić umiejętności i wiedzę wymaganą od swoich pracowników oraz opracować programy edukacyjne wspierające lepiej ich rozwój zawodowy. Decydenci mogą wykorzystać tę wiedzę do przygotowania programów wspierających tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy i rozwój siły roboczej.
Jakie więc pojawią się zawody przyszłości w krótszej i dłuższej perspektywie? Jakie zmiany dotkną nas, a jakich spodziewać się mogą nasze dzieci?
Zawody Przyszłości 2025+:
Projektant inteligentnego domu (Smart Home Designer)
Wraz z rozwojem technologii z obszaru IoT (Internet Rzeczy), AI i możliwości posiadania czujników właściwie wszędzie, zapotrzebowanie na projektantów inteligentnych domów może gwałtownie rosnąć. Już dziś firmy z branży inteligentnego domu zatrudniają projektantów, którzy mają odpowiednie połączenie głębokiej wiedzy technicznej, kreatywności i praktyczności, aby pomóc właścicielom domów zmaksymalizować korzyści, jakie mogą zaczerpnąć z takich systemów.
"Ułatwiacz" pracy z domu (Work from Home Facilitator)
Chociaż wielu pracowników zostało zmuszonych do pracy z domu podczas szczytu pandemii, okazuje się, że większość faktycznie woli pracę zdalną niż powrót do biur (przynajmniej 2-3 dni w tygodniu). Z tego powodu firmy będą zatrudniać osoby ułatwiające pracownikom pracę z domu, by mogli wykonywać ją jak najlepiej. Ich rola będzie polegać na zapewnianiu wsparcia, którego w danym czasie pracownicy zdalni potrzebują - niezależnie od tego, czy chodzi o komunikację, narzędzia do pracy, czy nawet śledzenie ich samopoczucia.
Projektant środowiska pracy (Workplace Environment Designer)
Organizacje muszą poświęcić pracownikom biurowym tyle samo uwagi, co ich odpowiednikom pracującym z domu. W związku z pandemią, która zmusiła wiele firm do przemyślenia swojej architektury biurowej, projektanci środowiska pracy będą odgrywać ważną rolę w zapewnieniu pracownikom dobrego samopoczucia i radości z pracy w nadchodzących latach.
Trener/coach ds. zapobiegania rozproszeniu uwagi (Distraction Prevention Coach)
Ten zawód będzie służył jako pomoc psychologiczna dla osób, które nie mogą odseparować się od swoich smartfonów, mają niski "współczynnik uwagi", nie potrafią wejść w pracę głęboką, mają trudności z myśleniem strategicznym. Poprzez współpracę z takim trenerem, firmy mogą podnosić jakość i wydajność pracy wśród pracowników. Niektóre z wymagań dla tej pracy to doświadczenie w HR oraz przygotowanie psychologiczne.
Dyrektor ds. dobrego samopoczucia pracowników (Well-being Director)
Nowoczesne miejsca pracy generują nowe rodzaje stresu, a dyrektor ds. dobrego samopoczucia ma za zadanie zająć się zdrowiem psychicznym, fizycznym, emocjonalnym i rozwojem pracowników, aby zapewnić utrzymanie wydajności i zapobiec wypaleniu. Działając jak psycholog, instruktor jogi i doradca w jednym, osoby na tych stanowiskach w przyszłości muszą tworzyć rozwiązania pozwalające uporać się m.in. ze stresem, izolacją i konfliktami w miejscu pracy.
Kierownik zespołu człowiek-maszyna
Całkiem niedługo człowiek i maszyna będą pracować razem, a tam leży potrzeba systemu komunikacji i współpracy między nimi. To praca dla osób z wykształceniem w dziedzinie neuronauki albo psychologii eksperymentalnej, przyda się też doświadczenie z obszaru inżynierii, informatyki lub HR. Jego praca będzie polegała na takim określeniu zadań i wyznaczeniu ról, by maksymalnie wykorzystać dostępne technologie, a jednocześnie nauczyć ludzi umiejętnego korzystania z nich.
Główny planista celów (Chief Purpose Planner)
Organizacje potrzebują wizji przyszłości, aby prosperować, a Chief Purpose Planner pomoże firmom opracować cel korporacyjny, wraz ze strategiami i narracjami, które służą temu celowi. Solidne zaplecze HR, wraz z dogłębną wiedzą na temat etyki korporacyjnej, zachowań w mediach społecznościowych oraz zaangażowania pracowników/klientów, to warunki wstępne dla tych stanowisk.
Inżynier biomedyczny (Biomedical Engineer)
Specjaliści w tej dziedzinie już zaczynają rewolucjonizować przemysł opieki zdrowotnej. W rzeczywistości inżynieria biomedyczna jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych karier, do których można aspirować, jeśli chcesz, aby twoja praca miała pozytywny wpływ w nadchodzących latach. Inżynierowie biomedyczni są zaangażowani we wszystkie rodzaje najnowocześniejszych badań – wielu z nich projektuje takie rzeczy jak zaawansowane urządzenia medyczne, sztuczne organy, bioniczne części ciała i implanty biologiczne. Oczekuje się, że w ciągu dekady od 2018 do 2028 roku w tej dziedzinie pojawi się około 15 000 miejsc pracy.
Cyfrowy doradca odwykowy (Digital Rehab Counselor)
Czy kiedykolwiek czujesz się przytłoczony niesamowitą ilością informacji cyfrowych, które konsumujesz w ciągu dnia? Wiele osób tak czuje. Ponieważ coraz większa część naszego życia kręci się wokół mediów społecznościowych i innych działań online, rośnie świadomość, że wielu z nas jest w rzeczywistości uzależnionych od technologii, z której korzystamy. Jednym z najważniejszych zawodów przyszłości może być pomoc ludziom w "detoksie" od nadmiernej konsumpcji cyfrowego świata.
Cywilny lub komercyjny pilot lub dyspozytor dronów
Zamiast dronów, używanych głównie do celów wojskowych lub rekreacyjnych, są one coraz częściej wykorzystywane do wszelkiego rodzaju zastosowań cywilnych i komercyjnych. Firmy takie jak Amazon przewidują, że w niedalekiej przyszłości drony będą dostarczać ich paczki. Ale mogą one być również wykorzystywane do usuwania odpadów z ulic miast, monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza i wykonywania rutynowych zadań w wysoko położonych miejscach, które są niebezpieczne lub trudno dostępne. Niektóre firmy i agencje publiczne zaczynają łączyć zespoły pilotów dronów i dyspozytorów, aby zarządzać swoimi flotami tych zdalnie sterowanych samolotów.
Technik druku 3D (3D-Printing Technician)
Wielu futurystów uważa, że dopiero zaczynamy zarysowywać powierzchnię tego, co technologia druku 3D będzie w stanie ostatecznie osiągnąć. Hobbyści, projektanci przemysłowi, inżynierowie biomedyczni i inni ludzie już teraz eksperymentują z produkcją na żądanie takich rzeczy jak narzędzia, żywność, ubrania, przedmioty codziennego użytku, implanty medyczne, a także komponenty lotnicze, samochodowe i elektroniczne. W miarę postępu tej technologii, drukarki 3D mogą stać się tak powszechne - jak dzisiaj lodówki i mikrofalówki. W końcu każdy dom i firma mogą mieć taką maszynę. A mali, zlokalizowani w każdym mieście producenci drukarek 3D, mogą ostatecznie zastąpić duże, odległe fabryki. Tak więc technicy specjalizujący się w konserwacji sprzętu do druku 3D będą prawdopodobnie coraz bardziej poszukiwani.
Inżynier zdalnej opieki zdrowotnej (Remote Health Care Engineer)
W miarę jak robotyka i technologie komunikacyjne stają się coraz bardziej zaawansowane, lekarze i inni specjaliści opieki zdrowotnej mogą konsultować się z pacjentami bez fizycznej obecności. Rozwijana i doskonalona jest technologia pozwalająca chirurgom na wykonywanie zdalnych operacji z pomocą robotów. W przyszłości, większa liczba inżynierów zdalnej opieki zdrowotnej będzie rozwijać i koordynować wykorzystanie zaawansowanej technologii, która pozwala pacjentom uzyskać diagnozę i leczenie przez prawie każdego specjalistę medycznego na świecie, niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajduje.
Zrozumienie tego, jak rynek pracy będzie się zmieniał w ciągu najbliższych 10-20 lat, jest niezbędne dla osób indywidualnych, pracodawców i decydentów. Śledząc pojawiające się trendy i możliwości, osoby mogą przygotować się na przyszłość i podejmować świadome decyzje dotyczące swojej kariery, a pracodawcy i decydenci mogą wesprzeć pracowników w rozwoju i przekwalifikowywaniu się.
Autorka artykułu jest Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University.
Artykuł powstał w ramach współpracy merytorycznej Akademii Biznesu i Digital University.
Artykuł sponsorowany