Tych pracujących Polaków czekają zmiany. "Przepisy będą działały wstecz"
Rząd szykuje zmiany w Kodeksie pracy, które umożliwią m.in. wliczenie lat pracy na umowach zlecenie do stażu pracy. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. i będą działały wstecz - informuje ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
"Praca to praca - każda zasługuje na szacunek i uznanie. Pytacie w komentarzach, czy nowe przepisy będą działały wstecz - TAK!" - napisała we wtorek na platformie X ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy
"Ustawa przygotowana w MRPiPS zakłada, że okresy przepracowane dotychczas na umowie zlecenie czy własnej działalności gospodarczej będą wliczały się do stażu pracy" - dodała.
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął 22 maja 2025 roku projekt Ministerstwa Pracy zakładający, że okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia będą wliczały się do stażu pracy. Do tej pory liczyły się tylko lata przepracowane "na etacie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Dzięki temu pracownicy szybciej zyskają dłuższe urlopy i nagrody jubileuszowe, a także i wyższe odprawy. W obecnym stanie prawnym, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Umowy zlecenia oraz okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy.
Jak to ma działać w praktyce? Pracownik z 7-letnim stażem pracy, który przedłoży dokumenty potwierdzające 4-letnią pracę na umowie zlecenia, po 1 stycznia 2026 r. będzie miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego zamiast dotychczasowych 20.
Zgodnie z nowymi przepisami do stażu pracy wliczane będą:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą,
- czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
- okresy wykonywania umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych oraz czas jako osoba współpracująca,
- okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie).
Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r. Odpowiednio długie vacatio legis jest niezbędne, by pracodawcy mieli czas na ustalenie stażu pracy poszczególnych pracowników w świetle nowych przepisów, na dokonanie związanych z tym obliczeń, wprowadzenie ewentualnych zmian w przepisach zakładowych, jak również na zabezpieczenie środków na sfinansowanie nowych rozwiązań - tłumaczy ministerstwo.