Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Umowa o dzieło po nowemu. ZUS przeprowadza "rewolucję" w przepisach

3
Podziel się:

Bieżący rok przyniósł obowiązek rejestracji umów o dzieło. Co w praktyce oznaczają zmiany wdrażane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Umowa o dzieło po nowemu. ZUS przeprowadza "rewolucję" w przepisach
Umowa o dzieło wg ZUS. Od teraz musi być rejestrowana (money.pl, Rafał Parczewski)

Rejestrowanie umów o dzieło dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami zgłoszenia można dokonywać od 1 do 31 stycznia. W związku z tym, że w tym roku końcowy termin przypada w niedzielę, czas na dokonanie zgłoszenia został wydłużony do poniedziałku 1 lutego.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny

O umowach o dzieło można informować za pośrednictwem internetowej Platformy Usług Elektronicznych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że nowy obowiązek pozwoli na skuteczniejsze docieranie z pomocą w ramach tarczy kryzysowej.

Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych - informuje prezes ZUS prof. Gertuda Uścińska, cytowana przez biznes.interia.pl (za PAP).

ZUS a umowa o dzieło. Kogo nie dotyczy obowiązek?

Obowiązek nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem;
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem;

zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonaną przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Arek
rok temu
Emartyur z ZUSu i tak nie będzie! Wyplata świadczeń w perspektywie 10-20lat jest Sprzeczna z Demografia i zasadami,matematyki! Przyszłe pokolenia tego nie pociagną. Aby wypłaty byly mozliwe nie od dzisiaj a od 10 lat składki powinny,pracować na składających a,nie być zapisywane na,kominie. Na,kominie bo popatrzeć to sobie można a,dosięgnąć już nie!
ania
rok temu
Wszelkie umowy na czarno powinny byc zlikwidowane.
Werwa
rok temu
Ciekawe kiedy Będzie ZUS od umowy zlecenia ,wszystkie rządy o tym mówią i jakoś im nie spieszno czyżby wszyscy mieli jakiś cel aby ludzie kiedyś nie mieli emerytur