Notowania

bakteria
15.06.2011 07:30

210 mln euro za ogórkową psychozę

Środki przeznaczone na rekompensaty dla rolników są niewystarczające, uważa minister Marek Sawicki. Polska, Francja, Hiszpania i Słowacja głosowały przeciw propozycji KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kraje UE zaakceptowały proponowany przez Komisję Europejską pakiet pomocy producentom świeżych warzyw. Będzie to rekompensata za straty poniesione w związku z epidemią zmutowanego szczepu bakterii E.coli (EHEC). *

_ - To ważny sygnał dla producentów świeżych warzyw (...). W ostatnich latach rolnictwo europejskie stało się bardziej zorientowane na rynek, jednak ten kryzys pokazał, że sam rynek nie jest wystarczający dla tak strategicznego sektora, jakim jest rolnictwo _ - powiedział po głosowaniu komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Pod naciskiem krajów UE Ciolos zaproponował zwiększoną rekompensatę w wysokości 50 procent średniej ceny produktów rolnych z czerwca, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za okres od 26 maja do końca czerwca. Odszkodowania mają być wypłacane albo poprzez organizacje producenckie albo odpowiednie krajowe agencje płatnicze.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t140470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zatrute;ogorki;niemcy;nakrecaja;psychoze;kontrole;na;polskich;targowiskach,149,0,841621.html) Zatrute ogórki. "Niemcy nakręcają psychozę" - Wtorkowa decyzja przewiduje wypłatę maksymalnie 50 procent zwyczajowej ceny z czerwca. Ostateczny procent będzie potwierdzony 22 czerwca, gdy kraje członkowskie potwierdzą wielkość produkcji do rekompensaty. Pakiet pomocy przewiduje też pewną elastyczność dla organizacji producentów w rekompensatach za wycofanie z rynku warzyw dla zrzeszonych rolników _ - poinformował rzecznik Ciolosa Roger Waite.

Polski minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że Polska, Francja, Hiszpania i Słowacja głosowały przeciw propozycji zarządzenia Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat, bowiem środki przeznaczone na rekompensaty są daleko niewystarczające w stosunku do poniesionych strat.

NA DRUGIEJ STRONIE PRZECZYTASZ O KOLEJNYCH OFIARACH EPIDEMII

_ - Zabrakło też podziału rekompensat na koperty narodowe, co w dużym stopniu ogranicza możliwości skorzystania z tych środków przez państwa, w których organizacje producentów rolnych są słabsze _ - powiedział minister. Trzecim powodem negatywnej oceny propozycji był niejasny sposób dokumentowania tzw. wycofania z produkcji. - _ Nie wiadomo, jak komisja będzie egzekwować to wycofanie _ - dodał.

Jak poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha, liczba nowych infekcji EHEC znacząco spada od kilku dni. Od początku maja odnotowano 2453 zwykłe zakażenia bakterią oraz 782 infekcje, po których wystąpiły powikłania w postaci zespołu hemolityczno-mocznicowego.

Niemieckie władze potwierdziły w miniony weekend, że źródłem epidemii są kiełki hodowane w gospodarstwie ogrodniczym w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii. Ponieważ nie ustalono, jak doszło do zanieczyszczenia kiełków bakterią, Federalny Instytut Oceny Ryzyka zaleca powstrzymanie się od spożywania wszelkich kiełków, także z własnej hodowli, gdyż zanieczyszczone mogą być już nasiona.

Jedyną ofiarą śmiertelną bakterii poza Niemcami jest mieszkanka Szwecji, która przebywała wcześniej na północy Niemiec. W samych Niemczech zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS) doprowadził do śmierci 36 osób. Wczoraj zmarło pierwsze dziecko - dwuletni chłopczyk.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t141824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;sa;pewni;kielki;zrodlem;zjadliwej;bakterii,120,0,849528.html) Niemcy są pewni: Kiełki źródłem zjadliwej bakterii Zdaniem biologów, zjadliwy szczep bakterii pochodzi z ekologicznej fermy w Dolnej Saksonii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t141791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;u;kolejnej;pacjentki;w;polsce,246,0,849398.html) Bakteria E.coli u kolejnej pacjentki w Polsce Bakterię wykryto u kobiety z Giżycka. Niemcy potwierdzają, że źródłem epidemii są kiełki fasoli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t141383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;odszkodowan;za;straty;rolnikow,39,0,848167.html) Nie chcą odszkodowań za straty rolników Hiszpania nie zażąda od Niemiec odszkodowań za błędną informacją o wykryciu EHEC na ogórkach z Andaluzji, ale nie można wykluczyć prywatnych roszczeń.
Tagi: bakteria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz