Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

80 mld euro dla Portugalii. Kolejna transza

0
Podziel się:

Komisja Europejska czeka na oficjalną prośbę z Lizbony w sprawie pomocy.

80 mld euro dla Portugalii. Kolejna transza
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)

*Komisja Europejska czeka na oficjalną prośbę z Portugalii w sprawie przyznania pomocy finansowej i obiecuje, że odpowie na nią możliwie szybko. Zmagający się z zadłużeniem i pogrążony w kryzysie politycznym kraj zdecydował wczoraj, że poprosi o wsparcie. *

Portugalski premier Jose Socrates tłumaczył, że natychmiastowa pożyczka jest konieczna, by nie doszło do pogorszenia sytuacji. Rzecznik Komisji Amadeu Altafaj Tardio zapewnił, że Bruksela podejmie decyzję bez zwłoki.

_ - Nie mogę się zobowiązać do żadnych terminów, ale mogę potwierdzić zdecydowane zaangażowanie Komisji Europejskiej i deklarację, że decyzja zapadnie bardzo szybko. Komisja jest gotowa później wysłać misję do Lizbony, jeśli tylko zostanie do tego upoważniona _ - dodał rzecznik Komisji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t136944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;pewne;kolejny;kraj;unii;prosi;o;pomoc,227,0,807651.html) To pewne: Kolejny kraj Unii prosi o pomoc
Unijni eksperci, którzy wejdą w skład misji, będą musieli uzgodnić z władzami Portugalii warunki przyznania finansowego wsparcia - czyli jak oprocentowana będzie pożyczka i na ile lat zostanie rozłożona. Portugalski rząd musi też wynegocjować z Brukselą program oszczędnościowy, od którego uzależniona będzie wypłata pieniędzy. Mówi się, że Lizbona mogłaby dostać 80 miliardów euro z unijnego funduszu pomocowego dla bankrutów w strefie euro.

Portugalia jest trzecim po Grecji i Irlandii unijnym państwem, który prosi o pieniądze. Od dawna była ona na celowniku agencji ratingowych, które obniżały ocenę jej wiarygodności, ponadto Portugalia jako najsłabszy gospodarczo kraj strefy euro wymieniana była w pierwszej kolejności do przyznania finansowego wsparcia.

Sytuacja Portugalii pogorszyła się jeszcze bardziej przed dwoma tygodniami, kiedy parlament odrzucił program oszczędnościowy. Rząd podał się wtedy do dymisji, a kraj pogrążył w kryzysie politycznym. To od razu wywołało obawy o stabilność gospodarczą Portugalii i całej strefy euro. Zapobiec temu ma właśnie finansowe wsparcie.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)