Notowania

Koniec z abonamentem RTV. Dania daje przykład Europie

Popularność serwisów streamingowych, jak choćby Netflixa czy HBO, spowodowała konieczność zmian w podejściu do finansowania telewizji

Podziel się
Dodaj komentarz
Opłata abonamentowa ma być wycofywana stopniowo w ciągu 5 lat.

Podczas gdy w Polsce toczy się dyskusja nad tym, jak zwiększyć wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, Dania będzie pierwszym w Europie krajem, który z niego całkowicie zrezygnuje.

Popularność serwisów streamingowych, jak choćby Netflixa czy HBO, spowodowała konieczność zmian w podejściu do finansowania telewizji – twierdzi duński rząd.

Dlatego też postanowił zrezygnować z dodatkowo płatnego, obligatoryjnego abonamentu – pisze "Reuters". Ma być ona wycofywana stopniowo przez 5 lat zaczynając od przyszłego roku. Media mają być utrzymywane z podatków.

Zdaniem rządzącej opcji, opłata abonamentowa stała się zbyt wysoka – obecnie na media narodowe płacić trzeba 2527 koron, czyli około 417 dol. rocznie.

Poza tym, zdaniem koalicji rządzącej, publiczni nadawcy muszą usprawnić swoją działalność, zwiększyć różnorodność programów i ich atrakcyjność. Jak informuje "Reuters", propozycja obejmuje również zredukowanie o 20 proc. głównego państwowego nadawcy.

Tymczasem w Polsce, temat abonamentu powraca co jakiś czas. O kolejnych projektach opłat audiowizualnych pisaliśmy w money.pl wielokrotnie. Przypomnijmy, że mimo obowiązku, zaledwie 7,6 proc. gospodarstw domowych łoży na TVP i publiczne radio.

Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków:

W sumie w ubiegłym roku media publiczne otrzymały z tego tytułu 355,1 mln zł –wynika z raportu TVP. To 11 mln zł mniej niż rok wcześniej, kiedy do budżetu spółki wpłynęło 366 mln zł.

Z danych prezentowanych przez spółkę wynika, że liczba gospodarstw płacących abonament spadła z 1,11 mln w 2016 do 1,03 mln w 2017.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: media publiczne, abonament, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-04-2018

POPISa nie można sprzedawać dekoderów i program kodować? płacą ci co oglądają - da się w telefonii, gazetach, kablówce to i w TVP powinno też ! Chyba, że … Czytaj całość

06-04-2018

Zdegustowany podatnikKRRiTV to jedna z wielu przechowalni znajomych królika w PRL-bis!

06-04-2018

jaBo lepiej zmniejszyć abonament na symboliczną kwotę i niech płacą wszyscy a nie windować cenę i płaci część jeleni (do których sie zaliczam) bo moj … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)