Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Deutsche Bank jak Brexit dla europejskich giełd. Tąpnięcie na rynku

23
Podziel się:

Tąpnięcie na akcjach Deutsche Banku doprowadziło do wyprzedaży wszystkich akcji w Europie i okazało się dla rynku wydarzeniem na miarę Brexitu. Od głosowania Brytyjczyków na giełdzie nie było tak słabego tygodnia.

Deutsche Bank jak Brexit dla europejskich giełd. Tąpnięcie na rynku
(M. Spencer Green)

Tąpnięcie na akcjach Deutsche Banku doprowadziło do wyprzedaży wszystkich akcji w Europie i okazało się dla rynku wydarzeniem na miarę Brexitu. Od głosowania Brytyjczyków na giełdzie nie było tak słabego tygodnia.

Deutsche Bank jest największym bankiem w Niemczech i czwartym największym w Europie, z aktywami 1,7 bln euro. Jeszcze trzy lata temu był na drugim miejscu na świecie po Industrial and Commercial Bank of China. Tym, z czym musi się zmierzyć teraz, są roszczenia od klientów indywidualnych, zachęconych do kupna, jak to określał bank, ,,wysokiej jakości" papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami nieruchomości, których ceny w kryzysie 2007 roku zaczęły błyskawicznie spadać. Wprowadzeni w błąd klienci domagają się odszkodowań.

Departament Sprawiedliwości USA oszacował kwotę roszczeń na 14,2 mld dolarów. Choć analitycy oceniają, że bank dogada się z Amerykanami i będzie źle jeśli ostatecznie wypłaci nawet 4 mld dolarów, to jednak Deutsche Bank nie jest jedynym pozwanym w tej sprawie.

Oprócz DB w piątek traciły kursy akcji banków również uwzględnionych w raporcie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, czyli Royal Bank of Scotland (stracił w tym tygodniu 10,2 proc.), w którym roszczenia mogą wynieść nawet 32,1 mld dolarów, szwajcarski UBS (-6,9 proc. w tydzień) z roszczeniami 6,4 mld dolarów, Credit Suisse (-5,6 proc.), który może być zmuszony do zapłaty 14,1 mld dolarów oraz największy bank w Europie - angielski HSBC (-2,0 proc.), którego potencjalne odszkodowania oszacowano na 6,2 mld dolarów.

Panika rozeszła się po rynku

Spadki na bankach przerodziły się jednak w paniczne nastroje na pozostałych akcjach. Ruch w dół był największy od czasu referendum w Wielkiej Brytanii, które dało czerwoną kartkę Unii Europejskiej.

Akcje Deutsche Banku w sam piątek straciły 8,5 proc. a od początku roku aż 47 proc. Oprócz wymienionych banków silne spadki zaliczyły spółki we Włoszech i Portugalii. Indeks Stoxx Europe 600 zszedł do swojego sześciotygodniowego minimum, tracąc sześć razy na siedem ostatnich sesji giełdowych.

Notowania tygodniowe w Europie

Obawy o kondycję banków i fakt, że EBC nie zwiększa dodruku pieniądza spowodowały nagły odpływ kapitału. Raport Bank of America pokazał, że inwestorzy wycofują fundusze z Europy już 32 tydzień z rzędu.

- Wieści w rodzaju tej o Deutsche Banku wywołują silny oddźwięk na rynku - powiedział Jasper Lawler, analityk CMC Markets z Londynu w wywiadzie dla agencji Bloomberg. - To tylko dowodzi, że wciąż mamy do czynienia z tymi samymi ,,wiatrami" w środowisku niskich stóp procentowych, które powieją jeszcze przez jakiś czas.

EBC niskimi stopami uderzył w sektor

Podczas gdy szef Europejskiego Banku Centralnego zawiódł w ubiegłym tygodniu inwestorów, którzy spodziewali się więcej pustego pieniądza, polityka niskich, a nawet ujemnych stóp procentowych EBC spowodowała spadek zyskowności banków. Komitet Nadzoru Bankowego z Bazylei w tym samym czasie pracuje nad zrewidowaniem reguł dla sektora. Jak podaje Bloomberg na podstawie anonimowych informatorów bliskich tematowi, niektórzy europejscy regulatorzy rynku poprosili o złagodzenie obostrzeń i spowolnienie planowanych zmian. Sektor bankowy stracił na giełdzie dużo więcej niż spółki z innych części gospodarki w tym roku.

O narastaniu panicznych nastrojów świadczyć mogą zwiększone obroty na rynku. W piątek handlowano ponad dwukrotnie większą liczbą akcji z Stoxx 600 niż wynosi średnia z ostatnich 30 dni, na co częściowo mogła mieć wpływ zapadalność kontraktów terminowych i opcji akurat w piątek. Wskaźnik płynności skoczył o 10 proc. w tym tygodniu, najwyżej od miesiąca.

Właściciel Banku Millennium najniżej w historii

Najbardziej dotknięte spadkami były akcje we Włoszech i Portugalii. Akcje włoskiego Banca Monte dei Paschi di Siena (-9,3 proc. w piątek) i portugalskiego Banco Comercial Portugues (-9,4 proc., właściciel 50 proc. akcji polskiego Banku Millennium)
odnotowały nowe historyczne minima.

Deutsche Bank zepchnął notowania niemieckiego indeksu DAX o 1,5 proc., co jest największym spadkiem od 2 sierpnia. Co ciekawe do marszu w dół przyłączyli się też producenci samochodów, z BMW i Volkswagen, tracący ponad 2,5 proc. Spadały również akcje spółek z sektora energetycznego, ale to tłumaczyć można zniżkującą ropą. Z ogólnej katastrofy ratowali się tylko producenci farmaceutyków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
finansista
8 lat temu
[QUOTE] Tąpnięcie na rynku [/QUOTE] Pęka bańka mydlana!
Gizelda
8 lat temu
Ciekawe co w temacie powie ZBP lub KNF? A Trolle bankowe napuszczone na frankowiczow?
Icek
8 lat temu
a co z największym oferentem papierów bez wartości czyli Goldman Sachsem, od nich rząd usa nic nie żąda? ciekawe, nieprawda?
Frozenlake
8 lat temu
Widzimy jak niewiele trzeba bankierom z grupy gildenberg zeby pograzyc europe w jeden tydzien ....
Moonia
8 lat temu
Niestety, tak wygląda życie ludzi odrzucających istnienie BOGA. Można przeprowadzać różne analizy spadku lub wzrostu notowań różnych akcji bez jakiejkolwiek pewnosci co będzie dalej, bo dzisiejszy człowiek pozbawiony jest wartosci a dla zysku zrobi wszystko nie licząc się z innymi ludźmi. Recepta jest prosta...... Bez BOGA nikt nie ma przewidywalnej przyszłości, a jedynie niepewność i chaos.
...
Następna strona