Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
albania
24.06.2014 14:42

Albania otrzymała status kraju kandydującego w Unii

Albania otrzymała status kraju kandydującego. Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie ds. europejskich państw unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Albania otrzymała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie ds. europejskich państw unijnych, a potwierdzi ją szczyt UE w tym tygodniu.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele napisał na Twitterze, że wtorkowa decyzja świadczy o uznaniu dla podejmowanych przez Albanię reform i jest zachętą do dalszych starań.

UE nie wyznaczyła jednak daty rozpoczęcia przez Albanię negocjacji w sprawie akcesji.

Warunkiem rozpoczęcia rokowań będzie kontynuacja przez ten kraj reform dotyczących administracji i wymiaru sprawiedliwości, walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją, a także wzmacnianie ochrony praw człowieka i przeciwdziałanie dyskryminacji mniejszości.

Albania w 2009 roku wystąpiła o status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Dwukrotnie spotkała się z odmową, gdyż wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Jesienią 2013 roku Komisja Europejska zarekomendowała przyznanie Albanii statusu kandydata, jednak wówczas kraje UE postanowiły poczekać z decyzją w tej sprawie do czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Albania otrzyma status kandydata do UE? KE odnotowała postępy poczynione przez Albanię w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także w procesie budowy państwa prawa.
Podpalali samochody, w policję poleciały... Do starć doszło podczas protestu kilkuset Albańczyków przeciwko blokadzie mostu łączącego obie części miasta.
Tagi: albania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz