Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aldi płaci rolnikom więcej za mleko. Drożeją produkty mleczne

0
Podziel się:

Ceny obowiązujące w Aldim służą innym sieciom tanich sklepów za punkt orientacyjny, dlatego należy spodziewać się dalszych zmian cen.

Aldi płaci rolnikom więcej za mleko. Drożeją produkty mleczne
(crewcut/iStockphoto)
bFfXBzkl

Niemiecka sieć tanich marketów spożywczo-przemysłowych Aldi Sued podniosła po negocjacjach z mleczarniami cenę mleka o dziewięć eurocentów za litr, czyli w zależności od zawartości tłuszczu nawet o 20 proc. - podała agencja dpa.

Jak pisze dpa, ceny obowiązujące w Aldim służą innym sieciom tanich sklepów za punkt orientacyjny, dlatego należy spodziewać się dalszych zmian cen. Lidl już zapowiedział podwyżkę, inne sieci marketów, jak Edeka czy Rewe, nie zajęły jeszcze stanowiska.

Po podwyżce litr mleka o 3,5-procentowej zawartości tłuszczu kosztuje w sklepach Aldi Sued 60 eurocentów. W minionych dwóch miesiącach miała miejsce podwyżka o ponad jedną czwartą ceny najtańszego masła.

bFfXBzkn

Zgoda Aldiego na postulowaną od dawna przez mleczarnie podwyżkę cen wynika - według agencji - ze spadku podaży mleka na rynku oraz zwiększonego zainteresowania niemieckim mlekiem odbiorców zagranicznych. _ Producenci mieli dobrą pozycję przetargową _ - pisze dpa.

Podwyżki cen dotyczą także innych produktów, w tym soku jabłkowego, który w ofercie Aldi Sued zdrożał o 10 eurocentów za litr, czyli o 15 proc., oraz niektórych wyrobów mięsnych.

Niemieccy producenci uznali podwyżkę za krok we właściwym kierunku. Ich zdaniem, skala podwyżki jest jednak niewystarczająca. Federalny Związek Hodowców Bydła Mlecznego domagał się przed rozpoczęciem negocjacji podwyżki o co najmniej 15 eurocentów za litr mleka.

Czytaj więcej o gospodarce Niemiec w Money.pl
Merkel straci stanowisko? Oni chcą zmian Grupa deputowanych Grupa deputowanych rządzącej w Niemczech CDU, którzy uważają, że ich partia pod kierownictwem Angeli Merkel zbyt mocno dryfuje na lewo, wezwali do zachowania konserwatywnych wartości.
Te decyzje zaważą na losach światowej gospodarki W Grecji niespodziewana deklaracja koalicjanta, a światowa gospodarka rozwija się zbyt wolno. Jak walczyć z kryzysem?
To rekordowe wpływy do budżetu państwa Wpływy do budżetów państwa, krajów związkowych i samorządów w Niemczech mają w tym roku po raz pierwszy przekroczyć 600 mld euro.
bFfXBzkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)