Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador Chorwacji jest wdzięczny Polsce

0
Podziel się:

- Wejście do UE to dla nas powrót do domu - podkreślił ambasador Chorwacji Ivan Del Vechio.

Ambasador Chorwacji jest wdzięczny Polsce
(Damien Smith/CC/Flickr)

- _ Dziękujemy Polsce i całemu polskiemu narodowi za wsparcie podczas negocjacji akcesyjnych. Dla Chorwatów wejście do Unii to powrót do domu, bo Chorwacja zawsze była pod względem kulturowym częścią zachodniej Europy _ - powiedział PAP Del Vechio.

1 lipca Chorwacja stanie się 28. państwem członkowskim UE. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 r., Chorwacja będzie drugim krajem byłej Jugosławii w Unii.

W ocenie ambasadora, obecność Chorwacji w UE pozwoli rozwinąć polsko-chorwacką współpracę nie tylko w dziedzinie turystycznej, ale także gospodarczej. Jego zdaniem ułatwić to może fakt, że zarówno Polska, jak i Chorwacja miała te same doświadczenia w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych po okresie komunizmu. - _ Nasze interesy są podobne _ - przekonywał.

PCzytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/198028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/senat;za;przystapieniem;chorwacji;do;ue,26,0,1171482.html) *O losie tego państwa zdecydował polski Sejm * Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zgodnie z konstytucją ma 21 dni na jej podpisanie. onadto współpracę może umożliwić - jak zapewniał Del Vechio - budowa multimodalnego korytarza Bałtyk-Adriatyk. _ Marzę o tym, by pewnego dnia połączyć nasze kraje szybkimi drogami dla samochodów i pociągów, ale także dla statków, gdy uda się zbudować kanał Dunaj-Odra _ - wyjaśnił ambasador.

- _ Chorwaci chcą być szczęśliwi. Przed nami jest dużo pracy. Mamy nadzieję, że Polska będzie nam w tym pomagać _ - dodał Del Vechio.

Wczoraj z okazji przyjęcia 1 lipca Chorwacji do UE odbyła się w Warszawie impreza _ Przystanek Chorwacja _, zorganizowana przez Komisję Europejską w Polsce. Warszawskimi ulicami przejechał _ polsko-chorwacki tramwaj _ nr _ 28 UE _, na pokładzie którego można było m.in. spróbować chorwackich potraw.

Dziś w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego odbędzie się _ Chorwacki piknik z Europą _, na którym można będzie kupić książki czy spróbować specjałów tamtejszej kuchni. Zaplanowane są pokazy mody projektantów chorwackich, występy zespołów muzycznych, dj-ów i śpiewaczki operowej Jeleny Stefanić. Piknik zakończy pokaz sztucznych ogni i projekcja komedii chorwackiego reżysera Hrvoje Hribara z 2005 r. _ Ile jest wart mężczyzna bez wąsów _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chorwacja w UE. Nie wierzą, że będzie lepiej Rząd planuje skromne obchody, a zmęczeni recesją i rozczarowani politykami obywatele nie wierzą, by od 1 lipca wiele się zmieniło.
Suszona szynka i oliwa czekają na certyfikat Jeśli do 1 września żadne państwo członkowskie się nie sprzeciwi, istryjski prszut jako pierwszy chorwacki wyrób znajdzie się na unijnej liście chronionych produktów.
Będziemy mieć mocnego sojusznika? Tak uważa premier Donald Tusk. Jego zdaniem, Chorwacja znajdzie się w grupie państw, wśród których Polska odgrywa istotną rolę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)