Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasadorzy UE i Polski wyrzuceni z Białorusi. Jest riposta Brukseli

0
Podziel się:

Wymiana dyplomatycznych ciosów trwa. Unia mówi jednym głosem - wszystkie kraje wspólnoty wycofują swoich ambasadorów z Białorusi.

Ambasadorzy UE i Polski wyrzuceni z Białorusi. Jest riposta Brukseli
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Unijni dyplomaci postanowili wycofać ambasadorów krajów wspólnoty z Białorusi. Jako pierwsi uczynili to Niemcy, którzy już wezwali swojego ambasadora w Mińsku na konsultacje do kraju - poinformował w Brukseli niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

Aktualizacja 21:20

Sygnał do tak szybkiej i stanowczej reakcji dał szef niemieckiej dyplomacji. - _ Dyktator oszukuje się, sądząc że może nas rozdzielić. Będziemy reagować wspólnie i zarówno Unia Europejska jak i Polska mogą liczyć na pełną solidarność Niemiec _- stwierdził niemiecki minister.

Wcześniej Catherine Ashton, szefowa unijnej dyplomacji spotkała się w Brukseli z ambasadorami państw członkowskich.

- _ W geście solidarności i jedności zdecydowaliśmy, że ambasadorzy państw członkowskich UE w Mińsku zostaną wycofani na konsultacje do swych stolic _ - oświadczyła Ashton na zakończenie spotkania z ambasadorami państw UE. - _ Wszystkie kraje UE wezwą też białoruskich ambasadorów do swych ministerstw spraw zagranicznych _ - dodała Ashton w oświadczeniu.

Ponadto poinformowała, że _ w koordynacji z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim _ wezwała do Brukseli szefową delegacji UE w Mińsku Mairę Morę na konsultacje, tak jak Polska wezwie swego ambasadora na Białorusi do Warszawy. - _ Będziemy śledzić sytuację bardzo uważnie _ - zakończyła oświadczenie.

Decyzja unijnych dyplomatów jest reakcją na krok białoruskich władz, które zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj. Białoruś wezwała też swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m40478.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;opozycja;ma;pretensje;do;unii;europejskiej,168,0,1034664.html) *Białoruska opozycja ma o to pretensje do UE * _ Taka lista to wyjście kompromisowe, przyjęte po to, żeby UE nie straciła twarzy _ - twierdzą politycy. - _ Akcja przeciwko Polsce i Unii Europejskie jest jednocześnie akcją przeciwko nam, Niemcom _ - powiedział Westerwelle, cytowany przez agencję dpa. - _ Decyzja Białorusi nas oburzyła _ - dodał. Podkreślił, że UE nie da się zastraszyć ani podzielić.

- _ Prezydent Alaksandr Łukaszenka uciska swój naród i oddala się coraz bardziej od demokracji. Jest ostatnim dyktatorem, jakiego mamy w Europie _ - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

_ - Wszystko, co odwleka uwolnienie więźniów politycznych i ich rehabilitację, jest niekonstruktywne i niepomocne _ - skomentował decyzję Mińska unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele.

Wcześniej tego dnia ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji. Sankcje objęły 19 sędziów i dwóch milicjantów.

Tym samym unijna _ czarna lista _ liczy już 231 przedstawicieli białoruskiego reżimu i może się wydłużyć, bo na marzec UE zapowiedziała debatę o sankcjach wobec biznesmenów finansujących reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki i czerpiących z tego zyski.

Zgodnie ze styczniową decyzją UE sankcjami unijnymi można obejmować nie tylko osoby bezpośrednio związane z łamaniem praw człowieka i represjami wobec opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, ale także osoby odpowiedzialne za wspieranie reżimu Łukaszenki czy czerpanie z tego korzyści finansowych.

Wczoraj na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych nie udało się objąć sankcjami białoruskiego oligarchy i prezesa klubu piłki nożnej Dynamo Mińsk Jurego Czyża, ale zdecydowano, że już w marcu UE powróci do tematu sankcji wobec biznesmenów.

Decyzję w sprawie Czyża zablokowała Słowenia, z którą oligarcha robi duże interesy (media donoszą, że słoweńskie firmy podpisały kontrakty o wartości 150 mln euro na budowę luksusowego hotelu w Mińsku oraz dostarczenie urządzeń energetycznych na Białoruś). Ale minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec mówił wczoraj, że jego kraj może poprzeć w przyszłości sankcje gospodarcze wobec Białorusi, jeśli będą one dotyczyć większej liczby osób, a nie tylko Czyża.

W piątek, czyli jeszcze przed decyzją UE o najnowszych sankcjach, przeciwko unijnym sankcjom gospodarczym wobec Białorusi we wspólnym oświadczeniu zaprotestowali Łukaszenka i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Zabiorą Łukaszence hokej?Parlament Europejski przygotowuje rezolucję potępiającą działania reżimu w Mińsku i wzywającą do bojkotu mistrzostw świata w hokeju na lodzie na Białorusi w 2014 roku. Poinformował o tym europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

_ - Znawcy tematu twierdzą, że to może być przykre i dotkliwe dla wielkiego fana hokeja jakim jest prezydent Łukaszenka - _ powiedział europoseł. Dodał, że apel ma być wystosowany do światowej federacji hokeja i związków hokeja w krajach członkowskich Unii Europejskiej. _ - Te mistrzostwa można zorganizować w innym kraju, gdzie nie siedzą i nie są bici i torturowani niewinni ludzie - _ dodał deputowany.

Czytaj o dyplomatycznej wojnie Białorusi w Money.pl
Wyrzucili nam ambasadora. Tusk nie wiedział Premiera broni Grzegorz Schetyna: _ To my najbardziej atakujemy reżim Łukaszenki _
Tak karzą biznesmenów za poparcie dla reżimu Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego.
Kolejne sankcje dla Białorusi? Być może już... Unia Europejska rozszerzyła kryteria nakładania sankcji na Białoruś, by skuteczniej karać reżim w Mińsku za łamanie demokratycznych standardów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)