Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel ujawnia, co z pomocą dla Grecji

0
Podziel się:

- Wysokość kolejnego pakietu pomocy finansowej dla Grecji będzie znana dopiero w połowie 2014 roku - powiedziała kanclerz.

Angela Merkel ujawnia, co z pomocą dla Grecji
(ec.europa.eu)

- _ Wysokość kolejnego pakietu pomocy finansowej dla Grecji będzie znana dopiero w połowie 2014 roku _- powiedziała kanclerz Niemiec na antenie telewizji Sat1. O takiej pomocy mówił wczoraj minister finansów Wolfgang Schaeuble.

_ - Nie mogę dziś powiedzieć, jakie sumy będą ewentualnie konieczne. Będziemy mogli to określić dopiero w połowie przyszłego roku _ - powiedziała Merkel w wywiadzie dla prywatnej stacji telewizyjnej Sat1.

Szefowa niemieckiego rządu pochwaliła władze w Atenach za _ duże postępy _. - _ Nie mogę wymienić ani potwierdzić żadnej sumy. Nie wiem tego. Nie można już teraz jej znać _ - dodała Merkel.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble przyznał wczoraj po raz pierwszy, że Grecja będzie potrzebować trzeciego pakietu pomocy finansowej, ale jednocześnie wykluczył nowe anulowanie części jej długów.

_ - Grecji potrzebny będzie jeszcze jeden program _ - powiedział Schaeuble na wiecu przedwyborczym w miejscowości Ahrensburg koło Hamburga. Jak zaznaczył minister, należy zadbać o to, by Grecja nie musiała płacić zbyt dużych odsetek od kredytów pomocowych, ale redukcja jej zadłużenia nie wchodzi w grę.

W rozmowie z Sat1 Merkel potwierdziła, że nie będzie anulowania długów Grecji. _ - To wywołałoby niepokój w strefie euro i mogłoby nas cofnąć do sytuacji początkowej. A temu będę się przeciwstawiała wszelkimi dostępnymi środkami _ - wyjaśniła pani kanclerz.

W ramach realizowanego obecnie programu Ateny otrzymały w lipcu kolejną transzę 5,8 mld euro od swych głównych kredytodawców - czyli stanowiących tak zwaną trojkę Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W razie pomyślnego kontynuowania greckich reform budżetowych dojdzie do tego w październiku dalszy miliard euro.

W wyborach do Bundestagu 22 września Merkel ubiega się o trzecią kadencję. Jak podkreślają media, szefowa rządu zajmuje w sprawie nowych funduszy dla Grecji bardzo ostrożne stanowisko, by nie zrażać do siebie wyborców, którzy obawiają się dodatkowego obciążenia niemieckiego budżetu z tego tytułu.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy? Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.
Znowu są w recesji. PKB pod kreską Za kilka miesięcy Irlandia przestanie korzystać z finansowego wsparcia międzynarodowych instytucji. A nie udało się osiągnąć zakładanych celów.
Strefa euro na plusie. Czy to koniec recesji? Eurostat odnotował pierwszy wzrost PKB w eurolandzie od jesieni 2011 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)