Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank Anglii pomagał nazistom handlować złotem

Jak ujawniono w Londynie, nie tylko banki szwajcarskie mają niechlubną kartę współpracy finansowej z nazistami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/MICHAL WARGIN)

Podczas cyfryzacji archiwów Banku Anglii natrafiono na dokumenty świadczące, że również on współpracował z bankiem III Rzeszy jeszcze na kilka miesięcy przed wybuchem wojny.

W marcu 1939 roku Bank Anglii wydał Niemcom złoto należące do rządu Czech, pomimo zamrożenia wszystkich czeskich aktywów po zajęciu kraju przez Hitlera. Wkrótce po okupacji Pragi Reichsbank zażądał przelewu czeskich rezerw złota na swoje konto. Bank Anglii przekazał sprawę do decyzji rządowi, ale naciskany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych wydał Niemcom złoto o ówczesnej wartości ponad 5 i pół milionów funtów, nie czekając na opinie radców prawnych Ministerstwa Skarbu.

Ministerstwo i tak uznało potem, że Bank Anglii był traktatowo zobowiązany postąpić zgodnie z tym poleceniem Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Potem, już w czerwcu 1939 roku, Bank Anglii sprzedał nawet na polecenie Reichsbanku część odebranego Czechom złota o wartości 440 tysięcy funtów, a niemal drugie tyle odesłał do Nowego Jorku, gdzie Niemcy uzyskali lepszą cenę. Stało się to pomimo wyraźnych oznak nadchodzącej wojny.

Czytaj więcej w Money.pl
Żydzi zapłacą za głowy zbrodniarzy Za informacje prowadzące do ujęcia przestępców oferuje nagrody w wysokości do 25 tys. euro.
Abramowicz kopie złoto w Rosji Planuje się, że produkcja na skalę przemysłową ruszy w 2014 roku. Roczna moc przerobowa zakładu będzie wynosić do 1,5 mln ton złotonośnej rudy i około 3 ton sztabek złota Dore.
Dostają złoto za odchudzanie Ponad połowa mieszkańców Dubaju cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Ci, którzy przejdą na dietę dostaną gram cennego kruszcu za każdy zrzucony kilogram.
Tagi: banki w wielkiej brytanii, złoto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz