Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
22.02.2011 09:27

Bank centralny Węgier pod kontrolą Orbana

Zdaniem ekspertów działania premiera mogą obniżyć wiarygodność finansową Węgier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Węgierscy deputowani znowelizowali, na wniosek rządu, ustawę o zasadach wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej Banku Centralnego. Wszystko wskazuje na to, ze prawicowy rząd premiera Viktora Orbana przejmie 1 marca kontrolę nad polityką pieniężną Banku.

1 marca kończy się kadencja czterech z siedmiu członków Rady. Do tej pory dwóch z nich mógł mianować prezes banku centralnego. Teraz wszystkich mianuje rząd. W ten sposób gabinet ograniczy kompetencje prezesa i będzie mógł kierować radą. Węgierski bank centralny ostro krytykuje politykę fiskalną rządu i protestuje przeciw nacjonalizacji sektora emerytalnego.

Jak mówił prezes banku, Andres Simor w listopadzie: _ Niepokoi fakt, że obniżanie deficytu budżetowego nie jest oparte o reformy długoterminowe, tylko o posunięcia doraźne, które grożą zahamowaniem inwestycji _.

Simor uważa też, że w dalszej perspektywie Węgry będą potrzebowały 8 do 10 lat na obniżenie swego zadłużenia zagranicznego wynoszącego 78 proc. PKB do kryteriów z Maastricht (najwyżej 60 proc. PKB) poprzez "surową politykę fiskalną i nadwyżkę handlową wysokości prawie 4 proc. PKB" w całym tym okresie.

Zdaniem ekspertów działania Orbana mogą obniżyć wiarygodność finansową kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t74785.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;miekna;ue;juz;zadowolona,118,0,763766.html) Węgry miękną? UE już zadowolona Unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes liczy, że Budapeszt zmieni ustawę medialną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t128922.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;wdroza;podatek;antykryzysowy,117,0,752757.html) Węgry wdrożą podatek antykryzysowy Rząd Wiktora Orbana nie zrezygnuje z nowego pomysłu na wyjście z zapaści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/putinizacja;wegier;europa;moze;pozalowac,133,0,743813.html) Putinizacja Węgier? Europa może pożałować Rząd Viktora Orbana atakuje instytucje, nad którymi nie ma kontroli - ostrzega Washington Post.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz