Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank
18.08.2015 12:48

Banki w Grecji. Łatwiej będzie o pieniądze

Greckie ministerstwo finansów nieznacznie złagodziło restrykcje obowiązujące w transakcjach bankowych. Po około dwumiesięcznej przerwie Grecy będą mogli przesyłać za granicę niewielkie kwoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Na mocy rozporządzenia ogłoszonego w rządowej gazecie w nocy z poniedziałku na wtorek, Grecy będą mogli wysyłać do 500 euro miesięcznie za granicę, a studenci studiujący poza krajem będą mogli otrzymywać do 8 tys. euro na kwartał na pokrycie kosztów mieszkania.

Grecy mogą też otwierać konta bankowe bez możliwości dokonywania wypłat, w celu spłacania pożyczek, składek na ubezpieczenie społeczne i zaległych należności podatkowych.

29 czerwca władze zamknęły banki i wprowadziły kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności. Wcześniej premier Aleksis Cipras ogłosił rozpisanie referendum w sprawie warunków trzeciego pakietu pomocowego.

W piątek trzyletni program pomocowy dla Grecji, wart maksymalnie 86 mld euro, zaakceptowali ministrowie finansów państw strefy euro oraz grecki parlament. Do ratyfikacji pakietu w niektórych państwach eurolandu potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentu. W niemieckim Bundestagu głosowanie odbędzie się w środę.

Tagi: bank, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz