Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belgia
31.08.2012 12:23

Belgowie jeszcze nigdy nie byli tak bogaci

Spektakularny wzrost mieszkańcy Belgii zawdzięczają przede wszystkim wzrostowi cen nieruchomości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(historic.brussels/CC/Flickr)

Zasoby finansowe Belgów, czyli różne inwestycje i lokaty, wynoszą 966,3 mld euro, a dodając do tego wartość nieruchomości, ogólny majątek Belgów to około dwa biliony euro. Jeszcze nigdy Belgowie nie byli tak bogaci - pisze dziennik _ La Libre Belgique _.

Netto, czyli po odliczeniu zaciągniętych przez gospodarstwa domowe kredytów w wysokości 207 mld (z czego 80 proc. to kredyty hipoteczne), majątek Belgów to 759,4 mld euro. _ La Libre Belgique _ zauważa, że to więcej niż w czerwcu 2007 roku, zanim uderzył kryzys finansowy. A jeśli do tej sumy dołoży się majątek w nieruchomościach, to wynik jest imponujący: rekordowe dwa tys. miliardów euro (dwa biliony) w rękach prywatnych, czyli średnio 166 tys. euro w 2012 roku na mieszkańca Belgii. W 2007 roku to było 154 tys. euro.

Ten spektakularny wzrost majątku Belgowie zawdzięczają przede wszystkim wzrostowi cen nieruchomości. Ale, dodaje gazeta cytując ekspertyzę analityka banku ING Juliena Manceaux, ten wzrost około 0,8 proc. i tak jest niższy niż skumulowana od 2007 roku inflacja.

Analityk zauważa, że w czasach kryzysu Belgowie oszczędzają rocznie około 20 mld euro. Ale w przeciwieństwie do lat poprzedzających kryzys, te pieniądze są inaczej lokowane - _ bardziej bezpiecznie _. Lwią część oszczędności Belgowie trzymają teraz na rachunkach oszczędnościowych oraz w mało ryzykownych aktywach.

Czytaj więcej w Money.pl
"Putin żyje jak arabski monarcha" Opozycyjni politycy przygotowali raport na temat majątku prezydenta Rosji.
Nowe prawo dotyczące majątku kościelnego Dokument powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni.
Najstarsza rodzina na świecie? Mają 846 lat Rodzina z włoskiego regionu Wenecja Euganejska zabiega o uznanie jej za najstarszą na świecie - dziesięcioro rodzeństwa ma razem 846 lat.
Tagi: belgia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz