Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kontrowersyjny raport brytyjskich ekonomistów. Liczą zyski z "twardego Brexitu"

13
Podziel się:

Od spektakularnej katastrofy finansowej do silnego przyspieszenia w gospodarce. Tak, w zależności od poglądów, wyglądają oceny skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wielka Brytania ma niecałe dwa lata na wynegocjowanie warunków wyjścia z Unii Europejskiej.
Wielka Brytania ma niecałe dwa lata na wynegocjowanie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. (Bartosz Wawryszuk)
bEIJDOjV

Najnowsze prognozy wskazują, że "twardy Brexit" to wzmocnienie gospodarki rocznie o 120 mld funtów, czyli około 560 mld zł.

- "Twardy Brexit" jest pod względem ekonomicznym dużo korzystniejszy od miękkiego - twierdzi cytowany przez BBC profesor Patrick Minford, główny autor raportu "Economist for Free Trade", pod którym podpisało się 16 ekonomistów, w tym byli rządowi doradcy.

Według niego zniesienie taryf i innych tego typu barier handlowych przyniosłoby Wielkiej Brytanii wielkie zyski. Pozostając w UE, a więc i w unii celnej, Wielka Brytania nie mogła ustalać własnych, korzystnych dla siebie warunków w obrocie między konkretnymi krajami. Brexit ma to zmienić.

bEIJDOjX

Profesor twierdzi, że Wielka Brytania mogłaby jednostronnie wyeliminować bariery handlowe zarówno dla krajów UE, jak i reszty świata, i czerpać zyski handlowe w wysokości 80 mld funtów rocznie.

Wyliczenia przewidują kolejne 40 mld funtów rocznie z deregulacji gospodarki, a także inne korzyści, wynikających ze swobody ustalania własnej polityki gospodarczej po Brexicie. Sugeruje, że brytyjscy przedsiębiorcy i konsumenci skorzystaliby z tańszych importowanych towarów i wzrostu konkurencyjności.

Zobacz także: Jedno jest pewne. Brexit to kłopoty dla setek tysięcy Polaków na Wyspach.

Twierdzenia prof. Minforda i jego kolegów spotkały się z wieloma głosami krytyki. Ekonomistka Monique Ebell z Narodowego Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych uważa, że "ignoruje on dziesiątki lat badań na to, jak handel rzeczywiście działa".

bEIJDOkd

Według ekonomistki, cytowanej przez BBC, jeśli Wielka Brytania opuści jednolity rynek, ale podpisze jednostronne porozumienia handlowe z największymi gospodarkami Europy, to odzyska tylko jedną trzecią z 20-30 proc. strat szacowanych w związku z opuszczeniem UE.

Według niej, jak i innych przeciwników "twardego Brexitu", będzie on oznaczać "samobójstwo gospodarcze".

David Miliband, były minister spraw zagranicznych w rządzie Partii Pracy, nazywa proces wychodzenia z Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię "gospodarczym samookaleczaniem". Uważa, że Brytyjczycy powinni jeszcze raz zagłosować nad swoją przyszłością. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Z kolei z analizy firmy doradczej Oliver Wyman wynika, że "twarde" wyjście Wielkiej Brytanii z UE może dalej podzielić rynek bankowości korporacyjnej i instytucjonalnej, sprawiając, że stałby się on "znacząco mniej dochodowy".

bEIJDOke

Brexit może zmusić Wielką Brytanię do sięgającej nawet 50 mld dolarów inwestycji w nowe spółki na kontynencie, a także zduplikowania niektórych biur, które obecnie są scentralizowane w londyńskim City - twierdzą autorzy analizy. W sumie planowane wyjście z Unii Europejskiej może kosztować Wielką Brytanię nawet do 40 tys. miejsc pracy w sektorze bankowości korporacyjnej i instytucjonalnej.

Co na to wszystko zwykli Brytyjczycy? Ostatni sondaż ORB International wskazał, że 61 proc. społeczeństwa nie jest zadowolone ze sposobu prowadzenia negocjacji w sprawie Brexitu przez premier Theresę May.

Wielka Brytania ma niecałe dwa lata na wynegocjowanie warunków wyjścia z Unii Europejskiej i zarysów dalszych relacji ze Wspólnotą. Zjednoczone Królestwo powinno opuścić UE pod koniec marca 2019 r.

bEIJDOky
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
fdsf
4 lata temu
huehue wiadomo że im się opłaci, gdyby tak nie było nie uruchomiono by tej całej kampanii, na nic ujadanie Brukseli czy Berlina, wystarczy spojrzeć na wymianę handlową UK z DE czy FR.
vox populi
4 lata temu
Pewnie ciekawe tylko z kim zarobi te miliardy? Z chinami, usa? A moze z kongo czy bangladeszem? Moga sobie pomarzyc. Wystarczy tylko popatrzec z kim maja najwieksza wymiane handlowa, ile i gdzie kupuja i ile i gdzie sprzedaja... Moze te zystki beda ale za jakies 20-25 lat...
Robi
4 lata temu
Angoli stac na taki krok jak brexit bo dalej jest chyba najsilniejszym ekonomicznie panstwem europy,artykuly w mediach,wypowiedzi tkz analitykow europejskich maja na celu wiadomo co,czyli oslabic funta zeby ktos mogl sie na tym cyrku wzbogacic.
bEIJDOkz
Maciej
4 lata temu
UK poniesie bardzo duze straty po wyjsciu z UE. Najwieksza strata bedzie bunt spoleczny! Brytyjczycy chcieli zeby w pubie piwko sprzedawal im John a nie Krzysiek ! I dlatego chcieli wyjscia z UE, politycy podlapali nastroje obiecali zlote gory ze po wyjsciu, wiekszosc obcokrajowcow wroci do swoich krajow i wiecej ich nie bedzie przybywac. A to jest nie mozliwe, ogranicza naplyw emigrantow ale nie wyrzuca tych co juz sa a o to glownie chodzilo Społeczeństwu! Brytyjczycy to leniwy ale charakterny narod i jak rzeczywistosc pokaze ze politycy nie spelnia oczekiwan narodu ten wyjdzie na ulice i zaczna sie problemy bo to nie beda pokojowe manifestacje. Wierzcie lub nie ale Wielka Brytania pospisujac wyjscie z UE popelnila samobójstwo i to bedzie kwestia czasu jak UK bedzie miala gorsze notowania gospodarcze od Polski. Funt juz polecial z 7zl na niecale 5zl. Niemcy i Francja doprowadzily do tego zeby anglicy przeszli na euro. Anglia jest za slaba. A Ci podrabiani Polscy Anglicy he z podkulonym ogonem wroca do kraju i beda NAS sie pytac o prace ! Ludzie to najlepszy czas na otwieranie biznesu prubojcie nie ten interes to inny! Nie zmarnujcie tego czasu ! Rodacy zjednoczmy sie jestesmy krajem z historią! Zaden kraj nie moze sie pochwalic tym co my !!!! POLACY ..... Prosze Was !!!
Ultra
4 lata temu
Dlaczego polskie raczej niemieckie media tak intersesuje Anglia, brexit, funt, inflacja... Spokojnie, Anglicy poradza sobie jak zawsze, to chyba wiadomo