Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wawryszuk
|

"Biała księga" Brexitu opublikowana. "Dokument niewiele mówi"

5
Podziel się:

Wśród głównych celów zapisanych w "Białej księdze" jest m.in. kontrola migracji oraz "przejęcie kontroli nad własnymi prawami". Dokument określa co rząd zamierza osiągnąć w negocjacjach z UE.

"Biała księga" Brexitu opublikowana. "Dokument niewiele mówi"
(PAP/EPA)

Zgodnie z obietnicą złożoną przez premier Theresę May, brytyjski rząd opublikował w czwartek oficjalny dokument określający strategiczne plany dotyczące Brexitu - podaje BBC. Tzw. "Biała księga" wykłada 12 priorytetów rządu związanych z opuszczeniem Unii Europejskiej.

Aktualizacja 15:16

David Davis, członek rządu desygnowany do spraw związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, stwierdził, że "najlepsze dni poza Unią, są jeszcze przed nami".

Z kolei Partia Pracy oceniła, że dokument niewiele mówi i został przygotowany zbyt późno, by mieć znaczenie.

Publikacja dokumentu jest skutkiem presji polityków z Izby Gmin, którzy zagrozili, że jeśli rząd nie poda tych informacji do publicznej wiadomości, to rozpoczną się antyrządowe protesty.

Wśród głównych celów zapisanych w "Białej księdze" jest m.in. kontrola migracji oraz "przejęcie kontroli nad własnymi prawami". Dokument określa też, co rząd zamierza osiągnąć w negocjacjach z UE. Wśród priorytetów jest też wycofania się Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku i unii celnej oraz negocjowanie nowej umowy o wolnym handlu.

Kolejny punkt to szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii i brytyjskich emigrantów we Wspólnocie.

Jak podaje Bloomberg, rząd premier May chce też, by Londyn pozostał centrum finansowym dla Europy tak, jak dotychczas. W związku z tym, Wielka Brytania będzie dążyć do utrzymania jak najbardziej nieskrępowanego handlu usługami finansowymi z Unią Europejską.

"Sektor usług finansowych jest ważnym elementem gospodarki europejskiej, w znacznym stopniu przyczynia się do finansowania i rozwoju europejskiego biznesu" - Bloomberg przytacza fragment z opublikowanego w czwartek rządowego dokumentu. "W interesie Wielkiej Brytanii oraz UE jest, by usługi te były kontynuowane w celu uniknięcia rozdrobnienia rynku i ewentualnych zakłóceń".

W środę, brytyjski rząd wygrał w parlamencie pierwsze głosowanie w sprawie Brexitu. Izba Gmin zagłosowała za tym, by legislacja pozwalająca premier Theresie May na formalne rozpoczęcie procedury występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została skierowana do komisji.

Tym samym zakończył się drugi dzień debaty na ten temat. Prace w komisji i trzecie czytanie odbędą się w przyszłym tygodniu. Kolejne czytanie zaplanowano 8 lutego. Potem jeszcze zgodą na Brexit musi wyrazić Izba Lordów.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
bvf
5 lata temu
Antifa lewaczka poszla protestowac na ulice, chazarka.. bo to ich projekt polityczny,,
Kris
5 lata temu
"negocjowanie umowy o wolnym handlu"... Jak chca wolnego handlu to co tu negocjowac? Czyli chca dostepu do rynku i jednoczesnie kontrolowac emigracje... Tak to bedzie wygladalo
2 sort
5 lata temu
Era "tygrysów" gospodarczych jest historią .... już ich nie ma. Teraz na światowym rynku odgrywają mocarstwa np. Chiny , USA, UE ... Rosja to bankrut z chorobą alkoholową. UE i waluta EURO ma znaczenie globalne, trudno to zrozumieć celebrytom politycznym i populistom.
to już nawet ...
5 lata temu
Zauważyliście, że wszystko co się lewactwu nie podoba, jest rasistowskie? Zastanawia mnie, czy oni w ogóle rozumieją znaczenie tego słowa?
Ukejowsky
5 lata temu
Wlasnie Back of England powiedzial, ze gospodarka ma wzrosnac w tym roku z 1.4 do 2. Dzieki za dobre slowo o Brexicie. Od dawna kazdy normalny widzialem, ze wyjde im to na lepsze. A to, ze ceny wzrastaja to norma, nawet w Polsce, ktory Jest w Unii ceny wzrastaja, Tylko czekac, az funt odbije, a brytyjska gospodarka zawsze bedzie wysokich lotow, to chyba kazdy wie. Pa. I pozdrawiam.