Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela chce ożywić unijny rynek chmur obliczeniowych

0
Podziel się:

Chce zwiększyć zaufanie konsumentów, poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców tej usługi.

Bruksela chce ożywić unijny rynek chmur obliczeniowych
(bowie15/iStockphoto)

KE ogłosiła strategię, mającą ożywić rynek chmur obliczeniowych (ang. cloud computing) rozwijający się w Europie niemrawo w porównaniu do USA. Użytkownicy w UE podchodzą z dużą nieufnością do magazynowania danych w sieci, na nieznanych serwerach.

Chmura umożliwia gromadzenie i użytkowanie danych na serwerach sieciowych (a nie na własnym dysku), do których można sięgnąć z dowolnego komputera podłączonego do internetu. Dane te (np. zdjęcia) można udostępniać innym użytkownikom sieci. Usługi tego typu oferują m.in. Amazon, Google i Microsoft. Użytkownicy często korzystają z nich nieświadomie, np. przez pocztę elektroniczną lub Facebooka.

_ - Chmury obliczeniowe mają wielki potencjał, mogący pobudzić unijną gospodarkę _ - powiedziała na konferencji prasowej komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Dodała, że warunkiem jest, by użytkownicy zrozumieli sposób ich działania oraz zaufali im. _ Bez przedsięwzięć na poziomie UE pozostaniemy zamknięci w krajowych fortecach i ominie nas szansa na miliardowe zyski _ - podkreśliła.

Na razie rozwój rynku chmur obliczeniowych w UE jest spowolniony, bo użytkownicy nie mają pewności co do tego, gdzie ich dane są przechowywane, kto odpowiada z ich ewentualne utracenie oraz czy chroniona jest ich prywatność. Dlatego - uzasadniała Kroes - Komisja Europejska podjęła działania w trzech kierunkach.

_ - Po pierwsze, standardy i certyfikaty pomogą użytkownikom ocenić i porównywać usługi. Po drugie, wzór warunków kontraktów będzie regulował, jak dane są wykorzystywane w chmurze i kto za nie odpowiada. Po trzecie, europejskie partnerstwa przyczynią się do pobudzenia siły nabywczej sektora publicznego i ukształtują rynek _ - wymieniła.

KE chce pobudzić rynek zwiększając zaufanie konsumentów poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców usługi cloud computing (lista systemów ma powstać do 2014 roku), opracowanie i wdrożenie wzoru _ bezpiecznego i uczciwego _ kontraktu na te usługi (w tym celu ma powstać unijna grupa zadaniowa) oraz wspieranie tworzenia europejskich partnerstw krajów UE z przemysłem IT. Mają one opracować wspólne wymogi do przetargów publicznych na usługi cloud computing, co z kolei przyczyni się do kształtowania oferty rynkowej pod kątem tych kryteriów, także dla sektora prywatnego.

Jak tłumaczyli urzędnicy KE chodzi o stworzenie pewnego prototypu usług, który będzie mógł być powielany w krajach UE. KE przeznaczyła na ten cel 10 mln euro z unijnych funduszy. Takimi unijnymi partnerstwami są zainteresowane m.in. Niemcy i Holandia; niektóre kraje rozwijają już takie projekty na własną rękę m.in. Francja (Andromede), Wielka Brytania (G-Cloud) i Niemcy (Trusted Cloud).

Przede wszystkim jednak - jak zauważa KE - konieczne jest ujednolicenie standardów technicznych, by zwiększyć kompatybilność programów operacyjnych i interfejsów, ułatwić przenoszenie danych z jednej chmury do drugiej oraz poprawić transparentność działania tego sektora. KE chce, by standardy takie zostały zidentyfikowane w przyszłym roku, a pod koniec 2013 roku ma powstać raport z postępów, a KE może nawet wystąpić z propozycjami legislacyjnymi.

Urzędnicy KE przyznają, że rynek ten w UE jest bardzo podzielony i mało dynamiczny w porównaniu do Stanów Zjednoczonych oraz że utrudnieniem jego rozwoju w Europie jest m.in. brak jednolitej ochrony danych osobowych w krajach UE. Taką ochronę zaproponowała już KE. Ponadto na rynku UE jest mała konkurencja, która nie wymusza wzbogacania oferty dla klientów i zapewniania im najwyższego bezpieczeństwa. Z drugiej strony firmy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa prowadzenia biznesu na poziomie paneuropejskim ze względu na zróżnicowane wymogi i przepisy.

KE wyliczyła, że pobudzenie sektora cloud computing w UE mogłoby przynieść 2,5 mln nowych miejsc pracy i 160 mld euro PKB do 2020 roku.

chmura
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)