Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela waha się w sprawie przesunięcia pieniędzy na drogi

0
Podziel się:

Bieńkowska: Komisja Europejska zastanawia się nad decyzją w sprawie, przesunięcia dofinansowania z inwestycji kolejowych na drogowe.

Bruksela waha się w sprawie przesunięcia pieniędzy na drogi
(Reporter)

Komisja Europejska jeszcze nie wydała decyzji w sprawie przesunięcia unijnych pieniędzy z polskich inwestycji kolejowych na drogowe - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. KE miała wydać tę decyzję do końca zeszłego roku.

Chodzi o ok. 5 mld zł (1,2 mld euro) zaoszczędzonych na przetargach kolejowych. W styczniu ub.r. rząd zdecydował, że zostaną one przeznaczone na inwestycje drogowe, ponieważ kolej nie jest w stanie wykorzystać wszystkich zarezerwowanych dla niej pieniędzy unijnych. Latem Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w tej sprawie. KE powinna zająć oficjalne stanowisko do końca roku, jednak jeszcze tego nie zrobiła.

Bieńkowska przypomniała na spotkaniu z dziennikarzami, że zmiana przeznaczenia części pieniędzy przyznanych kolei jest tylko jednym z wielu przesunięć przedstawionych do akceptacji Komisji. _ Nie ma jeszcze decyzji Komisji odnoście przesunięć w programie Infrastruktura i Środowisko. Mamy sygnał z Brukseli, że Komisja wyda dwie decyzje - jedną odnośnie przesunięcia pieniędzy z kolei, a drugą odnośnie pozostałych naszych propozycji. Ta druga decyzja ma być wydana w najbliższych dniach, a termin wydania tej dotyczącej kolei się przesuwa _ - powiedziała szefowa resortu rozwoju regionalnego.

Poinformowała, że wciąż trwa audyt polskich inwestycji kolejowych, który prowadzi KE. Komisja chce sprawdzić, czy polska kolej rzeczywiście nie jest w stanie wykorzystać całej puli 4,8 mld euro unijnego dofinansowania przewidzianego dla niej w programie Infrastruktura i Środowisko. Przegląda więc stan przygotowania i zaawansowania poszczególnych projektów.

Wiosną zeszłego roku KE wstępnie zapowiedziała, że nie zgodzi się na przesunięcie pieniędzy, gdyż powinny one zostać w sektorze kolejowym i być wydane np. na projekty rewitalizacyjne. Jednak, jak informowała w listopadzie Bieńkowska, KE łagodzi stanowisko i może zgodzić się na częściowe przeniesienie funduszy.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego zapowiadała już w listopadzie, że nawet jeśli Komisja nie zgodzi się na postulowane przez Polskę zmiany, to za 2 lata polski rząd ponownie się do niej zwróci o przeniesienie niewykorzystanych funduszy UE z projektów kolejowych na drogowe.

O sporze o dotacje czytaj w Money.pl
Drogi zamiast kolei? Bruksela nie pójdzie rządowi na rękę Nie potrafimy umiejętnie inwestować w kolej i dlatego zmarnujemy unijne pieniądze. Brukseli to nie obchodzi.
Bruksela broni pieniędzy na polskie koleje Chodzi o miliard 200 milionów euro, które rząd chce przesunąć na remont dróg.
Kolej straci dotacje z UE. Zobacz ile i kiedy Minister zapowiedziała, że za 2 lata Polska ponownie zwróci się do Komisji Europejskiej o przeniesienie niewykorzystanych funduszy z projektów kolejowych na drogowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)