Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet UE. Zobacz, na co wspólnota przeznaczy najwięcej pieniędzy

0
Podziel się:

Unia wyznaczyła priorytety na kolejny rok. Wydatki sięgną 141 mld euro.

Budżet UE. Zobacz, na co wspólnota przeznaczy najwięcej pieniędzy
(Parlament Europejski)

W przyszłorocznym budżecie UE priorytetem mają być działania pobudzające wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Dlatego Unia chce na ten cel przeznaczyć najwięcej środków, bo aż ok. 67 mld euro. W sumie w 2015 roku wydatki z unijnej kasy mają wynieść 141,2 mld euro.

W połowie grudnia Parlament Europejski zatwierdził budżet UE na 2015 r. W przyszłym roku wydatki UE (rzeczywiste wypłaty z budżetu UE) mają wynieść 141,2 mld euro, a zobowiązania (przyszłe płatności odłożone w czasie) 145,3 mld euro.

Parlament przywrócił kwotę 0,5 mld euro, którą kraje UE obcięły ze środków na pokrycie zobowiązań, ponieważ cięcia te najbardziej dotykały konkurencyjność, sprawy obywatelskie oraz aktywność zewnętrzną UE.

Według socjaldemokratycznej eurodeputowanej Eider Gardiazabal Rubial, która odpowiadała w PE za prace nad przyszłorocznym budżetem, udało się zrezygnować z cięć, które proponowały kraje członkowskie.

_ - Były one sprzeczne z priorytetami Parlamentu Europejskiego, były przeciwko wzrostowi gospodarczemu, pomocy młodym ludziom, wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw, a także młodym przedsiębiorcom _ - powiedziała europosłanka po uchwaleniu budżetu.

Najwięcej środków, ok. 67 mld euro, w przyszłym roku ma trafić na działania służące pobudzaniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, w tym 51 mld euro na poprawę spójności gospodarczej społecznej i regionalnej w UE. Będą to także wydatki np. na badania naukowe (w ramach programu _ Horyzont 2020 _), budowę trans-europejskich sieci energetycznych, transportowych oraz sieci teleinformatycznych (w ramach programu _ Łącząc Europę _), jak również na działania podejmowane w ramach _ Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych _.

W porównaniu z pierwszą propozycją budżetową KE z czerwca zwiększono środki na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Parlament wynegocjował także dodatkowe 16 mln euro na program wymiany studentów Erasmus+.

_ Jeśli chodzi o program Erasmus+ uzyskaliśmy tutaj dodatkowe miliony euro. Co jest bardzo ważne dla studentów. Także w ramach wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw będzie więcej pieniędzy, co oznacza, że będzie łatwiejszy dostęp do kredytów dla tych firm _ - podkreślała Rubial.

Jak powiedział rzecznik KE ds. budżetowych Jakub Adamowicz, w przyszłorocznym budżecie ważne będą też wydatki związane z polityką zagraniczną. _ Chodzi o pieniądze przeznaczone na działania zewnętrzne UE, takie jak kontakty zagraniczne, pomoc sąsiedzka, wsparcie demokracji oraz praw człowieka _ - wyjaśnił.

Parlament zdecydował o zwiększeniu płatności na politykę zagraniczną o 32 mln euro.

_ Mamy 10 mln euro więcej na pomoc humanitarną na rzecz uchodźców, poprawę warunków ich życia. Nie jesteśmy w 100 proc. zadowoleni z tych wyników, ale zawsze jest to trochę więcej _ - podkreślała Rubial. Chodzi m.in. o pomoc syryjskim uchodźcom czy Palestyńczykom.

Jak powiedział Adamowicz, w budżecie na 2015 r. priorytetowe będą też wydatki dotyczące polityki regionalnej. _ Szczególnie ważna jest to dla Polski. W przyszłym roku najmniej rozwinięte regiony w dalszym ciągu będą dostawać priorytetowo pieniądze, jeśli oczywiście programy będą właściwie wdrażane _ - oświadczył rzecznik.

W budżecie na 2015 rok przewidziano także wsparcie dla rolników, których dotknęły skutki rosyjskiego embarga na żywność z UE.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)