Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej nadal w rozsypce

0
Podziel się:

Unijne kraje wciąż podzielone w sprawie budżetu po 2013 roku. Na temat wysokości wydatków we wspólnej kasie rozmawiali w Brukseli unijni ministrowie do spraw europejskich. 15 państw, w tym Polska, wystąpiło w obronie polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Wspólnoty.

Budżet Unii Europejskiej nadal w rozsypce
(photo-service.europarl.europa.eu)
bECPJXBx

Natomiast kraje bogatsze, które więcej wpłacają do budżetu aniżeli z niego otrzymują, powtórzyły, że chcą ograniczać wydatki. Udało się natomiast - jak relacjonował minister do spraw europejskich Piotr Serafin - połączyć dyskusję o wzroście gospodarczym z obroną polityką spójności, na czym zależało Polsce, bo korzysta obecnie z jej hojnego wsparcia.

_ - Najważniejszym instrumentem, który mamy w budżecie europejskim, który wspiera inwestycje i reformy strukturalne w państwach członkowskich, jest polityka spójności _ - dodał minister. Piotr Serafin powiedział, że dzięki temu Francja może zmienić stanowisko.

Nowy prezydent Francji Francois Hollande, w przeciwieństwie do swego poprzednika, zamiast na oszczędności stawia na wzrost gospodarczy. _ - To jest nadzieja, że będzie również więcej zrozumienia w nowej administracji w Paryżu, co do myśli, że budżet europejski może być elementem programu wsparcia dla wzrostu _ - dodał Piotr Serafin.

bECPJXBz

Na dzisiejszym spotkaniu francuski minister unikał jednoznacznych deklaracji. Tłumaczył, że dopiero po wyborach parlamentarnych w przyszłym miesiącu będzie mógł przedstawić stanowisko rządu. Unijnym budżetem na lata 2014-2020 zajmą się pod koniec przyszłego miesiąca europejscy przywódcy, ale porozumienia najwcześniej należy się spodziewać w grudniu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Grecja i Unia w stanie zimnej wojny" _ Obie strony dysponują bronią atomową. Nasi kredytodawcy mogą wstrzymać wypłaty, my możemy przestać spłacać nasze zadłużenie _ - powiedział znany w Grecji polityk Aleksis Cipras.
Unia naciska Rosję. Chcą potrząsnąć reżimem Dwudniowy szczyt UE-Rosja odbędzie się w niedzielę i poniedziałek w Petersburgu. Ashton będzie chciała rozmawiać z Ławrowem o wyegzekwowania od Syrii realizacji planu pokojowego.
Dostaniemy więcej? Nawet 80 mld euro z UE Unijny budżet po 2013 znowu w centrum uwagi. W Brukseli na temat jego kształtu rozmawiają ministrowie do spraw europejskich Wspólnoty.
bECPJXCa
KOMENTARZE
(0)