Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria będzie odsyłać nielegalnych imigrantów

0
Podziel się

Trzykrotne zmniejszenie liczby uchodźców na granicach Bułgarii oraz trzykrotne zwiększenie liczby wydalanych nielegalnych imigrantów zakłada na najbliższe tygodnie bułgarski rząd.

Bułgaria będzie odsyłać nielegalnych imigrantów
(AP/Fotolink/East News)
bErYGTfp

Liczba uchodźców wynosi już prawie 8800. Największy problem według Jowczewa stwarzają nie Syryjczycy, lecz osoby przedostające się z państw Afryki Północnej. Stanowią one około jednej trzeciej uchodźców i większość z nich nie przebywa w ośrodkach. Władze bułgarskie nie zamierzają podejmować kroków wobec Syryjczyków szukających schronienia przed wojną, lecz, jak powiedział minister, _ będą próbować wydalać w trybie przyśpieszonym tych, którzy nie mają podstaw, by przebywać w Bułgarii _.

Poinformował, że agencja ds. uchodźców w ciągu trzech dni będzie decydować o wydaleniu tych, którzy nie mają podstaw, by ubiegać się o przyznanie im prawa pobytu ze względów humanitarnych lub o status uchodźcy. _ Przed wydaleniem osoby te będą rozmieszczane w zamkniętych ośrodkach, których nie będą mogły opuszczać _ - dodał Jowczew. Według niego liczba wydalanych powinna sięgnąć 200 miesięczne.

Władze Bułgarii zamierzają proponować wypłacanie pewnych środków tym, którzy sami zgodzą się powrócić do swojego kraju. Jowczew nie powiedział, o jakie sumy chodzi, podał tylko, że będą _ względnie niewielkie _.

bErYGTfr

Rządowy plan walki z kryzysową sytuacją, którą spowodowała fala uchodźców, zakłada m.in. umocnienie granicy lądowej z Turcją, skąd przedostają się imigranci, oraz wzmocnienie kontroli granicy morskiej. Do końca roku Bułgaria spodziewa się od UE pomocy finansowej w wysokości 5,6 mln euro na zwalczanie problemu z uchodźcami.

Władze zamierzają też wzmocnić obecność policji w regionach, gdzie jest szczególnie dużo uchodźców. Decyzję podjęto po piątkowym napadzie Algierczyka na sprzedawczynię w sklepie w Sofii. Imigrant ciężko zranił kobietę. Incydent spowodował silny wybuch nastrojów nacjonalistycznych i antyimigranckich. W Sofii w niedzielę setki osób demonstrowały pod hasłami _ Bułgaria dla Bułgarów _ i _ Przecz z imigrantami _. Prokuratora wszczęła - pod zarzutem rozpalania nienawiści na tle etnicznym i rasowym - postępowanie przeciw jednemu z organizatorów niedzielnych wieców Angełowi Dżambazkiemu, działaczowi pozaparlamentarnej partii WMRO i radnemu w sofijskiej radzie miejskiej.

W poniedziałek we wsi Telisz na północnym zachodzie kraju, gdzie w dawnych koszarach ma powstać ośrodek dla uchodźców, odbyła się demonstracja. Ponad 100 mieszkańców blokowało w ciągu kilku godzin szosę, protestując przeciwko planom umieszczenia tam uchodźców; zagrozili codziennymi blokadami, jeżeli rząd nie wycofa się z zamierzeń. Premier Płamen Oreszarski przestrzegł przed wzrostem nastrojów antyimigranckich. _ Apeluję o odstąpienie od szerzenia nastrojów ksenofobicznych, ponieważ w dłuższej perspektywie może nas to bardzo drogo kosztować _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl

bErYGTfx
bErYGTfS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)