Notowania

bułgaria
12.01.2009 16:11

Bułgaria poprosi UE o 900 mln euro

Sofia planuje inwestycje zmniejszające jej całkowitą zależność od rosyjskiego gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pomoc z Unii Sofia chce wydać na inwestycje zmniejszające jej całkowitą zależność od rosyjskiego gazu.

Minister gospodarki i energetyki Petyr Dimitrow wyjaśnia, że priorytetem jest przyłączenie bułgarskiej sieci gazowej do sieci greckiej i rumuńskiej. Władze bułgarskie w obawie przed powtórzeniem się kryzysu zaproponowały budowę odgałęzienia gazociągu Turcja-Grecja-Włochy. Nitka z greckiego portu Komotini do Płowdiwu miałaby długość 70 km i budowę można byłoby zrealizować względnie szybko.

* **ZOBACZ TAKŻE**
* [ Rosyjska mafia wyprała w Bułgarii około 1 mld euro ]( http://news.money.pl/artykul/rosyjska;mafia;wyprala;w;bulgarii;okolo;1;mld;euro,50,0,412722.html )
* [ Bułgaria straci 220 mln euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/fundusze_unijne/artykul/bulgaria;straci;220;mln;euro,231,0,402151.html )

Brakujący odcinek łączący gazociąg z Grecją miałby kosztować 125 milionów euro, a skromniejszy odcinek z Rumunią oszacowano na 30 milionów euro. Bułgaria chce poza tym zwiększyć zdolność składowania gazu w magazynie we wsi Cziren koło Wracy na północnym-zachodzie kraju za sumę 250 milionów euro.

Sofia myśli też o dotacjach dla terminalu gazu skroplonego za 500 milionów euro. Wszystkie te inwestycje stanowią _ sumę niezwykle ważną, niemożliwą do sfinansowania przez samą Bułgarię _ - przyznał szef resortu gospodarki i energetyki.

W poniedziałek zaplanowane jest nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy energetyczne, poświęcone rosyjsko-ukraińskiemu konfliktowi gazowemu. Rano Dimitrow spotkał się z unijnym komisarzem ds. energii Andrisem Piebalgsem.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) 
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz