Notowania

bułgaria
12.03.2013 16:27

Bułgaria: prezydent powołał rząd techniczny

Rajkow staje na czele wyznaczonego przez prezydenta technicznego rządu fachowców, którego zadaniem będzie przygotowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 12 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Robert Brook/CC/Flickr)

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew mianował dzisiaj ambasadora tego kraju we Francji i byłego wiceministra spraw zagranicznych Marina Rajkowa tymczasowym premierem i szefem dyplomacji.

Rajkow staje na czele wyznaczonego przez prezydenta technicznego rządu fachowców, którego zadaniem będzie przygotowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 12 maja. Rząd Rajkowa rozpoczyna działalność w środę.

Do kryzysu politycznego w Bułgarii doszło po serii trwających kilka tygodni ulicznych protestów, spowodowanych wysokimi rachunkami za energię. Żądania protestujących z ekonomicznych zmieniły się w polityczne, przede wszystkim w postulat dymisji rządu. Centroprawicowy gabinet Bojko Borysowa podał się do dymisji 20 lutego.

Przedterminowe wybory stały się konieczne, ponieważ liderzy trzech partii - Bojko Borysow, który stoi na czele największej w parlamencie partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), przywódca Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BPS) Sergej Staniszew i lider tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) Lufti Mestan - odmówili utworzenia nowego rządu.

Zgodnie z konstytucją odmowa utworzenia rządu przez liderów trzech największych partii parlamentarnych prowadzi do rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i rozpisania wyborów parlamentarnych w ciągu dwóch miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki doprowadziły do obalenia rządu Dymisja rządu Bułgarii w konsekwencji protestów społecznych w kraju powinna być ostrzeżeniem nawet dla bogatszych państw Europy - pisze dzisiaj Financial Times.
Napięcia w Bułgarii. Rząd się dymisjonuje Kadencja obecnego parlamentu upływa w lipcu. Według wstępnych ocen prawników najbliższym terminem, w którym mogą odbyć się wybory, jest 28 kwietnia.
Niemcy i Holandia chcą karać kraje UE Szefowie dyplomacji Niemiec, Danii, Holandii i Finlandii chcą, by sprawa ta została przedyskutowana podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich.
Tagi: bułgaria, rząd techniczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz