Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgarzy zablokowali stacje. Bo paliwo drogie

0
Podziel się:

Protest był wymierzony przeciw monopolistom, którzy podnieśli ceny m.in. paliw i prądu.

Bułgarzy zablokowali stacje. Bo paliwo drogie
(PAP/EPA)

Tysiące Bułgarów uczestniczyły w protestach przeciw wysokim cenom ustanawianym przez krajowych monopolistów - przede wszystkim producentów i dostawców energii elektrycznej i paliw.

Protest organizowano za pomocą internetu. Ideą inicjatorów był przejazd samochodami przez ulice dużych miast i blokowanie stacji benzynowych poprzez kupowanie minimalnych ilości paliwa.

Osobną demonstrację zwołała w Sofii pozaparlamentarna partia WMRO. Około tysiąca jej zwolenników zebrało się pod oknami siedziby rządu, by protestować przeciw monopolistycznym praktykom dostawców prądu, operatorów telefonii komórkowej i dużych sieci handlowych.

Według radia publicznego protesty odbyły się w największych miastach: Sofii, Płowdiwie, Warnie, Ruse, Wielkim Tyrnowie i innych. W trakcie demonstracji w Błagojewgradzie na południowym zachodzie kraju sznur samochodów miał 3 kilometry długości, w Płowdiwie około 2 tys. kierowców i motocyklistów zablokowało centralne skrzyżowania. Do blokady jednej z centralnych arterii transportowych doszło też w Sofii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t84750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;bulgarii;protestuja;producenci;tytoniu,173,0,762541.html) W Bułgarii protestują producenci tytoniu
Protestujący domagają się od rządu natychmiastowych działań w celu wstrzymania wzrostu cen paliw, m.in. obniżenia podatku VAT z obecnych 20 do 12 proc. i ustalenia pułapu marży zysku dla handlowców. Według danych organizacji konsumenckich i przewoźników, ceny paliwa od początku roku wzrosły przeciętnie o 12 proc. Najbardziej podrożał olej napędowy, który w Bułgarii jest droższy niż w większości państw unijnych.

Wyprzedzając protesty, w piątek rząd powołał specjalną komisję do obserwacji cen detalicznych i do walki ze spekulacją. Premier Bojko Borysów zapowiedział zdecydowane zwalczanie praktyk spekulacyjnych.

Uczestnicy niedzielnych akcji zapowiedzieli rozszerzenie protestów w następnych dniach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t130943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnicy;blokuja;stolice;bulgarii;chca;doplat,53,0,790581.html) Rolnicy blokują stolicę Bułgarii. Chcą dopłat Domagają się zmian w polityce podatkowej i szerszego dostępu do unijnych i krajowych dopłat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t40480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgaria;deficyt;nie;wyzszy;niz;3;proc;pkb,193,0,776129.html) Bułgaria: Deficyt nie wyższy niż 3 proc. PKB Bułgarski minister finansów chce wpisać do konstytucji wskaźniki makroekonomiczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t99739.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgarzy;sie;spisza;sa;kontrowersje,155,0,763803.html) Bułgarzy się spiszą. Są kontrowersje Po 1990 r. według różnych szacunków z kraju wyjechało od 1 mln do 2,5 mln obywateli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)