Notowania

chorwacja
09.12.2010 13:46

Były premier Chorwacji na celowniku prokuratorów

Śledczy badają sprawę korupcji w czasie rządów konserwatystów Ivo Sanadera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roberta F./CC/Wikipedia)

Chorwacka prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie byłego premiera, a obecnie deputowanego Ivo Sanadera, zwróciła się do parlamentu o uchylenie immunitetu byłego szefa rządu.

_ - Wniosek o uchylenie immunitetu Sanadera trafił do nas, po czym właściwy sąd zdecyduje o jego ewentualnym zatrzymaniu _ - powiedział Arsen Bauk, wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji ds. immunitetu i członek opozycyjnych socjaldemokratów. Dodał, że posiedzenie komisji w tej sprawie może odbyć się jeszcze w czwartek.

Toczące się ostatnio w Chorwacji śledztwa antykorupcyjne obejmują głównie działaczy rządzącej partii konserwatywnej, Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), na której czele stał Sanader w okresie swego premierostwa w latach 2003-2009.

We wrześniu policja aresztowała byłego szefa służb celnych i byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, blisko związanego z Sanaderem.

Sanader ustąpił ze stanowiska premiera w ubiegłym roku. Po jego dymisji, gdy na czele rządu stanęła Jadranka Kosor, aresztowano pod zarzutem korupcji kilkunastu bankowców i pracowników przedsiębiorstw państwowych. W poniedziałek na pięć lat więzienia został skazany za korupcję były minister obrony Berislav Ronczević.

Proces i skazanie Ronczevicia sygnalizują zaangażowanie władz w Zagrzebiu w walkę z korupcją na najwyższych szczeblach, co jest jednym z warunków przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej. Chorwacja ma nadzieję, że wejdzie do UE w przyszłym roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t20253.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrasta;liczba;osob;karanych;za;korupcje,149,0,731797.html) Wzrasta liczba osób karanych za korupcję Pitera: _ Już dziś można mówić o systemie walki z korupcją, który przynosi efekty _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t12804.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;czwarta;osoba;na;swiecie;dala;lapowke,174,0,731822.html) Co czwarta osoba na świecie dała łapówkę Najczęściej daje się łapówki w Liberii, Ugandzie i Kambodży. Najrzadziej w Danii i Norwegii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rusza;infolinia;antykorupcyjna;cba;prosi;o;telefony,121,0,731001.html) Rusza infolinia antykorupcyjna. CBA prosi o telefony Na bezpłątny numer będzie można dzwonić anonimowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t86415.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/indianski;wodz;w;kanadzie;zarabia;wiecej;niz;premier,173,0,729005.html) Indiański wódz w Kanadzie zarabia więcej niż premier Przywódcy plemion nie płacą podatków od dochodów uzyskiwanych w rezerwatach.
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz