Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francuskojęzyczny region zablokuje podpisanie umowy CETA?

8
Podziel się:

We wtorek Walonia ma dać odpowiedź, czy akceptuje unijno-kanadyjską umowę. Jeśli jednak podtrzyma swój sprzeciw, to spotkanie ministrów do spraw handlu zakończy się fiaskiem.

Francuskojęzyczny region zablokuje podpisanie umowy CETA?
(PAP/Jacek Turczyk)

We wtorek w Luksemburgu unijni ministrowie mają zdecydować czy upoważnić europejskich liderów do podpisania umowy handlowej z Kanadą. Jednomyślna zgoda stoi od znakiem zapytania, bo parlament Walonii, jednego z belgijskich regionów, odrzucił kilka dni temu porozumienie. Problem próbował rozwiązać rząd federalny Belgii, ale do poniedziałku nie było wiadomo, czy jest to możliwe.

Premier Belgii nie może zignorować walońskiego "nie", w przeciwnym razie doprowadziłby do kryzysu konstytucyjnego w kraju. Dlatego w poniedziałek Charles Michel próbował przekonywać władze francuskojęzycznego regionu do zmiany decyzji.

W negocjacje włączyła się też Komisja Europejska, która przygotowała dodatkową deklarację. Ma ona być dołączona do umowy, ma ją doprecyzować i wyjaśniać wątpliwości. W poniedziałek poprawioną wersję otrzymał premier Walonii.

- Przeanalizuję dokładnie dokument pod kątem gwarancji wysokich norm socjalnych, środowiskowych i rolnych. Jestem przekonany, że jest możliwe konstruktywne rozwiązanie problemu i że wspólnie je znajdziemy - powiedział premier Walonii Paul Magnette.

We wtorek Walonia ma dać odpowiedź, czy akceptuje unijno-kanadyjską umowę. Jeśli jednak podtrzyma swój sprzeciw i spotkanie ministrów do spraw handlu zakończy się fiaskiem, to pozostaje ponad tydzień do szczytu Unia Europejska - Kanada. Właśnie na nim, 27 października, zaplanowano podpisanie umowy. Zgodę mogą jeszcze dać przywódcy unijnych krajów na rozpoczynającym się pojutrze dwudniowym spotkaniu w Brukseli.

Więcej na temat CETA przeczytasz tutaj.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
M:M
6 lat temu
Super brawo
jako
7 lat temu
Brawo!
Verayher
7 lat temu
Brawo dla Walonów! CETA to narzędzi dominacji wielkiego kapitału nad demokratycznymi krajami.
proste?
7 lat temu
Nie chcemy ani ruskich ani amerykańskich lichwiarzy w PL.
Anieleh
7 lat temu
Chcą już podłego żarcia dla wszystkich, istny Matrix, tam też im się wydawało że na talerzach mają normalne jedzenie a naprawdę to była wstrętna więzienna breja czyli GMO!