Notowania

chińskie inwestycje
23.05.2012 18:22

Chińskie inwestycje w UE. Parlament Europejski chce je śledzić

Eurodeputowani uważają, że UE powinna skuteczniej walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Huaxiadragon/Dreamstime)

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaapelował o powołanie instytucji monitorującej chińskie inwestycje w unijne firmy i obligacje. Eurodeputowani uważają, że UE powinna skuteczniej walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony Chin.

_ - Chcemy zrównoważonych relacji handlowych z Chinami. Musimy chronić unijny biznes przed takimi problemami jak bariery handlowe, podrabianie towarów wytwarzanych przez nasze firmy, a także zaniżanie prawdziwej wartości juana _ - powiedziała w środę w Strasburgu autorka rezolucji, francuska liberalna eurodeputowana Marielle de Sarnez.

W nowej - pozbawionej mocy prawnej - rezolucji europosłowie zwrócili uwagę na _ gigantyczną _ nadwyżkę handlową Chin w relacjach z UE (168,8 mld dolarów w 2010 roku), a także na trudności, na jakie napotykają europejskie firmy eksportujące towary do Chin, bądź zainteresowane inwestycjami w Państwie Środka, _ zwłaszcza w sektorze bankowym, sektorze ubezpieczeń i telekomunikacji _.

Eurodeputowani przypomnieli, że Chiny nie zezwalają unijnym firmom na udział w przetargach publicznych, mimo że przetargi UE są dla nich otwarte. Dodali, że Chiny stosują dotacje niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wezwano Komisję Europejską, by jeszcze w tym roku podjęła _ odpowiednich środki, by zapewnić wzajemność relacji handlowych pomiędzy UE a Chinami _.

Parlamentarzyści zaproponowali powołanie specjalnego organu kontrolnego, na wzór instytucji działającej już w Stanach Zjednoczonych, _ by zapewnić skoordynowaną i dogłębną ewaluację _ strategicznych inwestycji Chin w UE; chcą też, by Europejski Bank Centralny wraz z krajami UE ustalił, kto jest posiadaczem papierów dłużnych krajów strefy euro.

O chińskich inwestycjach czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące inwestycje w Chinach. Zobacz 423 mld dolarów - tyle mieszkańcy Państwa Środka wydali na inwestycje związane z rozwojem turystyki w ciągu zeszłego roku.
To też jest Made in China. Nie uwierzysz Zobacz 10 światowych firm, w które zainwestowali Chińczycy.
To się Chińczykom nigdy nie zwróci Ogromne inwestycje w infrastrukturę kolejową w Chinach są realizowane bez względu na koszty i logikę rachunku ekonomicznego.
Chińczycy rzucili się na europejskie winnice Inwestorzy starają się o korzystne ulokowanie kapitału w sytuacji, kiedy w Chinach rośnie liczba koneserów wina.
Tagi: chińskie inwestycje, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz