Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja w Unii Europejskiej. Niemcy coraz bardziej sceptyczni

0
Podziel się:

W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku.

Chorwacja w Unii Europejskiej. Niemcy coraz bardziej sceptyczni
(Tomás Fano/CC/Flickr)

W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku - informuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

_ - Nie jest możliwy żaden rabat oparty na nadziei _ - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu, chadecki polityk Ruprecht Polenz. Jego zdaniem Chorwacja powinna móc wejść do UE 1 lipca 2013 r. tylko wówczas, gdy następny raport Komisji Europejskiej na temat jej przygotowań do członkostwa będzie pozytywny.

Jak pisze _ Spiegel _, w jeszcze bardziej drastyczny sposób wypowiedział się socjaldemokratyczny polityk Michael Roth. _ Musimy uczynić z Chorwacji polityczny przykład dla innych _ - ocenił. Dodał, że kraj ten musi najpierw usunąć niedociągnięcia stwierdzone przez KE, m.in. przeciągające się procesy sądowe. _ W przeciwnym razie Bundestag nie powinien ratyfikować traktatu akcesyjnego _ - powiedział Roth.

Sceptycznie na ten temat ponownie wypowiedział się przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. _ Przykład Rumunii i Bułgarii pokazuje, że oczekiwanie, iż łatwiej będzie rozwiązać problemy po przystąpieniu (danego kraju) do UE, w praktyce się nie spełnia _ - powiedział Lammert, cytowany przez _ Spiegla _.

Jego zdaniem UE powinna wejść w _ etap konsolidacji _. _ - Należałoby się zastanowić nad tym, czy nie miałoby sensu przygotowywanie także rocznych raportów o wewnętrznym stanie UE. To mogłoby niektórym otworzyć oczy na to, jakie nierozwiązane problemy od lat za sobą wleczemy _ - podkreślił.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 r., a 1 lipca 2013 r. kraj ten ma się stać 28. członkiem Wspólnoty. Do tej pory połowa państw UE nie ratyfikowała jednak traktatu akcesyjnego, a niektóre, takie jak Holandia, Niemcy i Wielka Brytania, mają zastrzeżenia do stanu chorwackich przygotowań do wejścia do UE. Wskazują m.in. na problemy z korupcją czy ochroną granic. Największe ryzyko opóźnień jest w Słowenii, gdzie parlament odkłada głosowanie z powodu sporu o zagraniczne depozyty Chorwatów w nieistniejącym już banku Ljubljanska Banka.

W opublikowanym na początku października raporcie KE podtrzymuje datę przyjęcia Chorwacji do UE 1 lipca 2013 r., ale zapowiada, że do tego czasu będzie monitorować realizację zobowiązań podjętych przez Zagrzeb podczas negocjacji akcesyjnych. Wiosną KE opublikuje osobny monitorujący raport o gotowości Chorwacji do członkostwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy wyhamują całą Unię? Zwlekają z kluczową reformą Coraz bardziej wątpliwe jest, że nowy mechanizm zacznie funkcjonować na początku 2013 roku.
Niemcy przeciw dalszemu rozszerzaniu UE Przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert uważa, że w tej chwili Unia ma wiele innych, pilnych zadań.
Merkel: Czekają nas trudne negocjacje Celem UE jest zawarcie porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020 na szczycie 22-23 listopada w Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)