Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cypr: Jest szansa na rozmowy ws. przezwyciężenia podziału wyspy

0
Podziel się:

Według źródeł rządowych w Nikozji, do wznowienia negocjacji z Turkami cypryjskimi dojdzie prawdopodobnie jesienią.

Cypr: Jest szansa na rozmowy ws. przezwyciężenia podziału wyspy
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Rozmowy ws. przezwyciężenia podziału Cypru mogą rozpocząć się w najbliższych miesiącach. _ Jeśli jest dobra wola, to wszystko jest możliwe. Jesteśmy na etapie przygotowań _ - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Republiki Cypru i przywódca Greków cypryjskich Nikos Anastasiades po spotkaniu z przywódcą Turków cypryjskich Dervisem Eroglu.

_ - Wszystko dobrze _ - stwierdził krótko Eroglu po tym spotkaniu.

Spotkanie Anastasiadesa i Eroglu, z udziałem ich żon a także specjalnego wysłannika ONZ ds. Cypru Alexandra Downera, miało prywatny charakter i odbyło się w Nikozji przy kolacji.

Do przezwyciężenia podziału wyspy, a w ostatnich miesiącach przede wszystkim do wznowienia dialogu między społecznościami Greków i Turków cypryjskich, próbuje doprowadzić ONZ.

- _ Ich przywódcy są zdeterminowani, by w końcu znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony i da nadzieję na świetlaną przyszłość dla całej wyspy _ - powiedział po czwartkowym spotkaniu Alexander Downer, były szef australijskiej dyplomacji.

Według źródeł rządowych w Nikozji, do wznowienia negocjacji z Turkami cypryjskimi dojdzie prawdopodobnie jesienią. Dotychczasowe nie przyniosły żadnego rezultatu. Najważniejszym problemem w rozmowach są odmienne stanowiska w kwestii politycznego ustroju zjednoczonego Cypru. Grecy chcą federacji obu części, z silną pozycją rządu centralnego, natomiast Turcy dążą do utworzenia luźnej konfederacji dwóch niezależnych państw.

Cypr jest podzielony od 1974 roku. W jego północnej części utworzono Turecką Republikę Północnego Cypru, uznawaną jedynie przez Turcję. Republika Cypru, która kontroluje południową część wyspy, jest od 2004 roku członkiem Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczne błagania o szybką pomoc Syryjscy rebelianci twierdzą, że nie są w stanie ewakuować setek rannych z tego miasta przy granicy z Libanem.
Co roku zabijanych jest 100 tys. chrześcijan Takie dane przedstawił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie arcybiskup Silvano Maria Tomasi na forum tej organizacji.
Konflikt w Syrii może rozlać się na inne kraje Od kilku dni siły rządowe razem z bojownikami libańskiego Hezbollahu prowadzą ofensywę przeciwko rebeliantom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)