Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dania i Polska o priorytetach nowej prezydencji

0
Podziel się:

Ministrowie rozmawiali m.in. o sprawach, które polska prezydencja przekazała do dalszej realizacji prezydencji duńskiej.

Dania i Polska o priorytetach nowej prezydencji
(ec.europa.eu)

Priorytety duńskiej prezydencji i współpraca Polski i Danii w tym zakresie - to główne tematy wtorkowych rozmów w Warszawie ministra do spraw europejskich Mikołaja Dowgielewicza (na zdjęciu) z jego duńskim odpowiednikiem Nicolaiem Wammenem.

Ministrowie rozmawiali m.in. o sprawach, które polska prezydencja przekazała do dalszej realizacji prezydencji duńskiej, w tym o pracach nad budżetem UE na lata 2014-2020 oraz o Partnerstwie Wschodnim. Omówili też kwestie związane z bieżącymi sprawami europejskimi, m.in. stan prac nad międzyrządową umową dotyczącą paktu fiskalnego.

Dowgielewicz na wspólnej z Wammenem konferencji prasowej, życzył Danii sukcesów w trakcie prezydencji, rozpoczętej 1 stycznia. - _ To będzie trudny okres dla Unii Europejskiej, będzie wiele wyzwań, Polska będzie trzymała kciuki za duńską prezydencję _ - podkreślił.

Wammen pogratulował Polsce sukcesów w trakcie naszej, zakończonej 31 grudnia ubiegłego roku, prezydencji. - _ Wyrażam wielkie słowa gratulacji dla Polski, która spisała się znakomicie. Naszym zadaniem jest kontynuować polskie dzieło _ - zaznaczył.

_ - Europa znajduje się w najgłębszym kryzysie od II wojny światowej, zadaniem prezydencji duńskiej będzie uczynić wszystko, aby przywrócić Europę na właściwe tory - na tory odpowiedzialności _ - oświadczył Wammen. Duńskie priorytety w skrócie sprowadzają się do hasła: _ Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna _.

W ramach _ odpowiedzialnej Europy _, nacisk ma być położony m.in. na doprowadzenie do ekonomicznej stabilizacji w UE - poprzez osiągnięcie stabilizacji budżetowej w poszczególnych państwach członkowskich, wspieranie prac nad paktem na rzecz stabilności strefy euro i na kontynuację negocjacji w sprawie przyszłego wieloletniego budżetu UE.

_ Dynamiczna Europa _, to m.in. doprowadzenie do wzrostu gospodarczego na unijnym rynku wewnętrznym, powołanie Europejskiego Sądu Patentowego, dążenie do utworzenia jednolitego rynku wewnętrznego usług cyfrowych oraz zawarcie umów handlowych między UE a Japonią, Kanadą, Indiami i Tunezją.

W ramach _ zielonej Europy _, Dania chce stawiać na tworzenie miejsc pracy przyjaznych środowisku naturalnemu, działać na rzecz zrównoważonego wzrostu w unijnej polityce rolnej, transportowej, spójności i rynku wewnętrznego. Duńska prezydencja planuje również przyjąć nową dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej oraz przyjąć unijną strategię na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

_ Bezpieczna Europa _, to m.in. podniesienie bezpieczeństwa obywateli UE - poprzez ograniczenie przestępczości transgranicznej, przyspieszenie prac nad ustanowieniem europejskiego systemu azylowego, który stworzy odpowiednie warunki przyjmowania uchodźców w całej UE, zacieśnienie współpracy w ramach strefy Schengen, a także kontynuacja negocjacji w sprawie rozszerzenia UE.

Dowgielewicz przypomniał, że premier Donald Tusk jutro w Kopenhadze oficjalnie przekaże nowej premier Danii Helle Thorning-Schmidt przewodnictwo w Radzie UE. Dania, która 1 stycznia 2011 roku formalnie przejęła przewodnictwo w Radzie UE, tworzy wraz Polską oraz Cyprem tzw. trio prezydencji.

Czytaj więcej o prezydencji w Unii Europejskiej
Dzięki Polsce Unii nie grozi kryzys gazowy Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej był jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji.
"Teraz Unia pokaże swoją najgorszą stronę" Właściwe negocjacje dotyczące budżetu będą się toczyć w najbliższym półroczu.
Polska musi oddać władzę. "Ocena pozytywna, ale czy coś z tego wyniknie?" Kryzys nie ułatwiał nam działania - zgodnie podkreślają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)