Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata nad budżetem UE 2014-2020. Lewandowski optymistą

0
Podziel się:

- Jeżeli rozejdziemy się z niczym, będzie to miało opłakane skutki dla postrzegania użyteczności Europy - mówi Janusz Lewandowski, komisarz do spraw budżetu.

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu UE
Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu UE (ec.europa.eu)

Komisarz Janusz Lewandowski jest przekonany, że w zaplanowanych na jutro negocjacjach _ górę weźmie odpowiedzialność za Europę _.

- _ Jutrzejsze rozmowy będą mieć charakter techniczny, ale ich stawka jest bardzo wysoka _ - mówił komisarz._ - Sytuacja Europy jest znacznie bardziej dramatyczna niż siedem lat temu. Siedem lat temu Europa była ufna, rozwijająca się i w koniunkturze. W tej chwili ze wszystkich regionów Europy słychać wołanie o pieniądze inwestycyjne ze względu na dramatyczną sytuację na runku pracy _ - mówił Lewandowski.

Jak zauważył, jutrzejsze rozmowy to będzie _ zderzenie instytucji europejskich, z których każda ma swoją siłę i dba o swoje miejsce . - Parlament Europejski czuł się w tych negocjacjach niedoceniony, chociaż stawiał sensowne warunki _ - mówił Lewandowski.

Przypomniał, że PE domaga się m.in., by rok 2013 nie zakończył się deficytem, który przejdzie na kolejne lata i chce elastyczności, która umożliwiłaby lepsze wykorzystanie funduszy. - _ Teraz górę musi wziąć wspólna odpowiedzialność za to, na co czeka UE. Wierzę, że w tych bardzo nerwowych momentach weźmie górę ta odpowiedzialność _ - powiedział Lewandowski.

_ - Jeżeli rozejdziemy się z niczym, będzie to miało opłakane skutki dla postrzegania użyteczności Europy. Europa musi teraz udowodnić swoją użyteczność, również poprzez fundusze _ - podkreślił komisarz UE.

Lewandowski mówił, że np. na Węgrzech 97 proc. inwestycji nieprywatnych jest realizowane przy współudziale funduszy unijnych, na Słowacji ten odsetek wynosi 76 proc., a w Polsce ponad 50 procent.

_ - Potrzebna jest polityczna zgoda _ - podkreślił komisarz. _ - Będziemy starali się uzgodnić wspólny tekst wszystkich instytucji na przyszłość. Wtedy realne jest poddanie przynajmniej tej zgody politycznej pod głosowanie w Parlamencie Europejskim. Najważniejsze jest, żeby spróbować jeszcze przed wakacjami i nie czekać na jesień. Bo jesień będzie w Europie, przymuszonej w wielu krajach do oszczędności, bardzo niewygodna _ - uważa Lewandowski.

Jak poinformował, 16 krajów jest _ w procedurze nadmiernego deficytu _, więc parlamenty narodowe jesienią będą musiały szukać oszczędności.

_ - Stawka jest ogromna. Nie było nigdy takiego kryzysu, takiej złej sytuacji na rynku pracy. Rozejście się z niczym oznacza rozczarowanie. Rozczarowanie instytucjami europejskimi może wpłynąć na skład Parlamentu Europejskiego w roku 2014, w którym może nieoczekiwanie znaleźć się wiele ugrupowań wcześniej mało przyjaznych projektom europejskim _ - podkreślił Lewandowski.

Zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna, by uzgodniony w lutym przez przywódców państw UE nowy budżet na lata 2014-2020 wszedł w życie. Eurodeputowani uzależnili jednak porozumienie od spełnienia przez rządy kilku warunków, a negocjacje toczą się od połowy maja. Kolejną i być może ostatnią rundę tych negocjacji zaplanowano na jutro.

Jeśli dojdzie do kompromisu, to 25 czerwca porozumienie zatwierdzą ministrowie ds. europejskich państw UE, a na początku lipca Parlament Europejski podczas sesji plenarnej. Z kolei brak porozumienia w tym terminie może spowodować opóźnienie wdrażania programów finansowanych z nowego budżetu.

Janusz Lewandowski uczestniczył dziś w VI Konferencji Krakowskiej _ Polska w Europie wielu prędkości _, która jest debatą o przyszłości UE, Polski i regionów. Konferencję odbywającą się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zorganizowały: Małopolskie Obserwatorium Polityki Rozwoju, Małopolskie Obserwatorium Gospodarki i Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska w długach. 100 mld dla Polski przepadnie? PE wymaga by budżet był bardziej elastyczny, a pieniądze nie wracały do państw członkowskich. Buzek uważa, że to dla nas dobry plan.
Rewolucja w dopłatach. Koniec wyłudzeń Koniec dopłat unijnych dla właścicieli lotnisk czy obiektów sportowych, czyli dla tych, którzy ziemię mają, ale jej nie uprawiają.
Polska straci miliardy? PE odrzuca budżet UE Prosto z Parlamentu Europejskiego komisarz Janusz Lewandowski. Jego zdaniem to jeszcze nie koniec negocjacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)