Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Demografia w Europie. Oto najstarsze społeczeństwo UE

1
Podziel się:

Jest to negatywny rekord na skalę światową.

Demografia w Europie. Oto najstarsze społeczeństwo UE
(rockstarassi/CC/Flickr)
bEEjxsdN

Niemcy są najstarszym społeczeństwem w Europie, a na świecie zajmują pod względem wieku mieszkańców drugie miejsce po Japonii - podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). W 2010 roku tylko 13,5 proc. ludności Niemiec nie miało ukończonych 15 lat.

Japonia jest jedynym krajem na świecie, w którym odsetek dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia był niższy niż w Niemczech - poinformował na konferencji prasowej w Berlinie szef Destatis, Roderich Egeler.

Z najnowszego rocznika statystycznego 2012 wynika, że co piąty mieszkaniec Niemiec ukończył 65 lat; tylko w Japonii odsetek osób starszych niż 65 lat jest wyższy.

bEEjxsdP

2,3 mln starszych osób wymaga w Niemczech stałej opieki, a do roku 2030 ich liczba powiększy się prawdopodobnie o kolejny milion.

Równocześnie duża część niemieckich seniorów pozostaje pomimo podeszłego wieku aktywna: 28 proc. osób powyżej 65. roku życia udziela się społecznie. W porównaniu z rokiem 1999 odsetek aktywnych emerytów wzrósł o 5 procent.

W minionym dziesięcioleciu niemal podwoił się (z 28 do 52 proc.) odsetek pracujących mężczyzn w wieku 60-64 lat. Odsetek pracujących kobiet w tym przedziale wiekowym wzrósł w tym czasie aż trzykrotnie - z 12 do 36 proc.

Jak podkreślił Egeler, Niemcy pozostają _ czerwoną latarnią _ pod względem wskaźnika urodzin. Na 1000 mieszkańców rodzi się tylko ośmioro dzieci - powiedział szef Destatis, zwracając uwagę, że jest to _ negatywny rekord na skalę światową _.

bEEjxsdV
Czytaj więcej w Money.pl
Witali Merkel swastykami. W prasie huczy W niemieckiej prasie nie brakuje komentarzy na temat wczorajszych protestów, do jakich doszło w Atenach w związku z wizytą w Grecji Angeli Merkel.
Bezczelne zachowanie greckich emerytów Wizyta Angeli Merkel w Atenach budzi coraz większe emocje. Zobacz, co planuje kanclerz Niemiec.
Właściciel komputera musi płacić abonamnet Od 2013 roku abonament pobierany będzie od każdego gospodarstwa domowego.
bEEjxseq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kazik
2 lata temu
afryka wszystko nadrabia i oczywiscie azja stad mamy juz nie 6 a 8 miliardow ludzi ....powoduje to drammatyczne wyzwanie dla matki ziemi ..eksploatacje na maxsa ..dlatego nalezy afryke uswiadamiac bo dzieci sa piekne ale musza byc granice ...kazdy czlowiek chce miec zycie godne a to sie nie da europa poszla za daleko dzieci rodza sie nie liczne ale lepsze to .niż to co robi afryka