Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dopłaty z UE tylko dla "aktywnych rolników"?

0
Podziel się:

Chodzi o to, by przedsiębiorstwa nierolnicze nie mogły już wykorzystywać luk prawnych i ubiegać się o dopłaty.

Dopłaty z UE tylko dla "aktywnych rolników"?
(ec.europa.eu)
bFeSNSEl

Właściciele lotnisk, pól golfowych i inni posiadacze ziemi nie użytkujący jej rolniczo mogą być pozbawieni prawa do unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników w świetle pomysłu KE, by stworzyć _ listę negatywną _, ograniczającą liczbę beneficjentów tej pomocy.

Pomysł, który zasugerował unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos, znalazł pozytywny oddźwięk wśród wszystkich krajów UE - powiedział rzecznik komisarza Roger Waite.

Chodzi o to, by przedsiębiorstwa nierolnicze - lotniska, tereny golfowe, wielkie firmy, które skupują ziemię, czy też np. koleje - nie mogły już wykorzystywać luk prawnych i ubiegać się o dopłaty z unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. KE stara się ustalić definicję rolnika _ aktywnego _, czyli czynnego zawodowo - takiego, który jest uprawniony do otrzymywania unijnej pomocy.

bFeSNSEn

Według pomysłu Ciolosa instytucje, które znalazłyby się na _ liście negatywnej _, z założenia nie byłyby _ aktywnymi rolnikami _. Droga do dopłat nie byłaby co prawda dla nich całkowicie zamknięta - musiałyby jednak udowodnić, że dochody, które otrzymują z dopłat, stanowią nie mniej niż 5 procent ich całkowitego dochodu z zajęć pozarolniczych.

Wcześniej rozważano propozycję, by za _ aktywnych rolników _ uznać wszystkich rolników powyżej progu 5 procent, a państwa członkowskie musiałyby same sprawdzać, kto spełnia to kryterium, a kto nie. Jednak kraje nie chcą wiązać definicji _ aktywnego rolnika _ z proporcją dochodów z zajęć pozarolniczych i nie chcą obciążać się dodatkową biurokracją.

Nowy pomysł - _ listy negatywnej _ - odpowiada na te zastrzeżenia, bo to po stronie podmiotów z tej listy leżałoby dowiedzenie, że są _ aktywnymi rolnikami _.

bFeSNSEt

Chociaż KE chce wykluczyć _ kanapowych rolników _, zdarzają się przypadki bardziej skomplikowane niż lotniska czy pola golfowe. Rzecznik Waite podał przykład brytyjskiego National Trust - organizacji, która ma w swej pieczy zabytki i obszary cenne przyrodniczo i historycznie, ma też wiele ziemi uprawnej. Gdyby definicja _ aktywnego rolnika _ weszła w życie, National Trust nie mógłby pod nią podlegać, bo działalność rolnicza jest niewielką częścią jego pracy. Jednak faktycznie uprawia ona część swoich gruntów.

Przez długi czas zastanawiano się, czy definicji _ aktywnego rolnika _ państwa unijne nie powinny ustalać samodzielnie. Jednak KE chce definicji na szczeblu europejskim. Do tej pory tylko Holandia skorzystała z możliwości krajowego prawa, by zagwarantować, że w definicji _ unijnego rolnika _ nie zmieści się - i nie może otrzymać dopłat bezpośrednich - największe w kraju lotnisko międzynarodowe Schiphol w Amsterdamie.

Dotąd wszystkie państwa zgadzały się, że potrzebna jest ściślejsza definicja _ aktywnego rolnika _, ale miały różne zdania, jak ją ustalać. Pomysł _ listy negatywnej _ - który jednak wciąż jest tylko ideą, a nie formalną propozycją - po raz pierwszy spotkał się z pozytywną reakcją wszystkich unijnych ministrów rolnictwa.

bFeSNSEu

Definicja _ aktywnego rolnika _ to element przedłożonego przez KE w zeszłym roku projektu reformy po 2013 roku Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), z której realizowane są dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Czytaj więcej o rolnictwie:
Chcą zmusić Brukselę, by dała dwa razy więcej Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie.
Z dopłat skorzysta niemal 30 tys. Polaków Wysokość dopłat dla jednego rolnika (414 euro) będzie jednak niższa niż w innych krajach, bo gospodarstwa w Polsce są mniejsze.
"Te ziemię może kupić każdy". Bunt rolników Rolnicy zaapelowali do ministra rolnictwa o ogłaszanie większej ilości przetargów ograniczonych.
bFeSNSEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)