Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz zapowiada energetyczną współpracę z Francją

0
Podziel się:

Unia potrzebuje trwałego bezpieczeństwa energetycznego.

Dowgielewicz zapowiada energetyczną współpracę z Francją
(ec.europa.eu)
bEIUwWHV

Jednym z priorytetów polskiej prezydencji UE w 2011 roku będzie dyskusja o zapewnieniu Unii trwałego bezpieczeństwa energetycznego, a w tej kwestii Polska potrzebuje poparcia Francji - podkreślił w Paryżu sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz.

Polski sekretarz stanu ds. europejskich gościł w środę z wizytą roboczą w Paryżu, gdzie spotkał się m.in. ze swoim francuskim odpowiednikiem, Laurentem Wauquiezem. Po rozmowie Dowgielewicz powiedział, że jednym z najważniejszych poruszonych w niej tematów była kwestia bezpieczeństwa energetycznego w UE.

_ - Przyszły rok, jeśli tylko Europa wyjdzie choć trochę z kryzysu euro, będzie rokiem energii. Już w lutym, podczas szczytu Rady Europejskiej, rozpoczniemy dyskusje na temat kluczowych projektów energetycznych, które Unia miałaby finansować w ciągu najbliższej dekady _ - zaznaczył Dowgielewicz. Dodał, że _ w trakcie polskiej prezydencji jest przewidziana dyskusja _ o tym, jak zapewnić krajom _ 27 _ niezależność od dostaw gazu od państw trzecich.

bEIUwWHX

*W wydanym jeszcze przed *środowym spotkaniem komunikacie Wauquiez, mianowany w tym miesiącu ministrem ds. europejskich, podkreślił, że zamierza zacieśnić trwałe więzy Francji z Polską i Węgrami, czyli dwoma państwami, które w przyszłym roku będą sprawować przewodnictwo w Unii.

_ - Potrzebujemy współpracy z Francją także dlatego, żeby UE w 2011 roku przyjęła listę projektów priorytetowych na rozwój tej infrastruktury. I trzeba pamiętać, że pieniędzy jest bardzo mało i trzeba wybrać te priorytetowe _ - wyjaśnił polski sekretarz stanu. Przypomniał też, że jednym z najważniejszych, rozpoczętych już, projektów Polski w tej dziedzinie jest bałtycki gazoport LNG w Świnoujściu.

Według Dowgielewicza Francuzi mają _ dużo ciekawych pomysłów w sprawie bezpieczeństwa energetycznego _, z czego Polska powinna skorzystać. Jak dodał polski sekretarz stanu w MSZ, z Wauquiezem rozmawiał też o przyszłej koordynacji między polską prezydencją w UE a sprawowanym obecnie przez Francję przewodnictwem grupy G20 oraz o przygotowaniach do grudniowego szczytu Rady Europejskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t123684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;wegrzy;i;polacy;uzdrowia;unijny;budzet,189,0,726461.html) Tusk: Węgrzy i Polacy uzdrowią unijny budżet Premier spotkał się z szefem rządu Węgier. Wiktor Orban widzi Polskę jako wzór.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t117153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;przyspieszy;wybory;to;wszystkim;na;reke,89,0,724057.html) Platforma przyspieszy wybory? To wszystkim na rękę Coraz więcej przemawia za tym, że zanim na dobre opadnie bitewny kurz po kampanii samorządowej, partyjne hufce znów ruszą do boju. A to, kto będzie rządził Polską przez kolejne cztery lata rozstrzygnie się już wiosną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/londyn;chce;ciec;w;budzecie;ue;na;250;mld;euro,113,0,723313.html) Londyn chce cięć w budżecie UE na 250 mld euro Ofiarą cięć, których domaga się rząd Camerona, byłaby Polska.
bEIUwWIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)