Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC zwiększy awaryjne finansowanie dla greckich banków

0
Podziel się:

Suma, jaką otrzyma sektor bankowy zagrożony ucieczką kapitału, nie zostanie podana do wiadomości publicznej.

EBC zwiększy awaryjne finansowanie dla greckich banków
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

EBC zwiększy awaryjne finansowanie dla banków w Grecji, by zapewnić im płynność - poinformowały greckie źródła po piątkowym spotkaniu zarządu EBC. Suma, jaką otrzyma sektor bankowy zagrożony ucieczką kapitału, nie zostanie podana do wiadomości publicznej.

Zarząd Europejskiego Banku Centralnego podjął decyzję w tej sprawie po telekonferencji, ustaliwszy, że banki potrzebują większego wsparcia, ponieważ Grecy masowo wycofują z nich oszczędności w obawie przed załamaniem systemu.

Pod koniec kwietnia, po nieformalnym szczycie eurogrupy w Rydze, który jak wszystkie poprzednie nie przyniósł żadnego przełomu w negocjacjach z Atenami, szef EBC Mario Draghi zapowiedział jednak, że "EBC będzie udzielać awaryjnej pomocy finansowej (tzw. ELA - emergency liquidity assistance) tak długo, jak długo greckie banki będą wypłacalne i zachowają rezerwy finansowe".

Kredyty ELA mają fundamentalne znaczenie dla greckiego systemu bankowego, którego płynność jest zagrożona przez ucieczkę kapitału spowodowaną przez masowe wycofywanie depozytów. Bez tej cotygodniowej kroplówki finansowej z EBC greckim bankom grozi utrata płynności, a Grecji ponowna niezdolność do pożyczania pieniędzy na rynkach.

Banki greckie są wypłacalne dzięki 75,4 mld euro, jakie EBC dostarczył im ramach programu ELA; jednak - jak informowały ostatnio źródła w Banku - jego zarząd jest coraz bardziej krytycznie usposobiony do tego kredytu.

Jak komentuje AP, run na banki jest najpoważniejszym spośród wielu zagrożeń, przed jakimi stoi Grecji. Dlatego też coraz częściej pojawiają się spekulacje, że ze względu na to, jak bardzo przedłużają się negocjacje i jak dalece niepewna jest przyszłość kraju Grecy będą panicznie wycofywać swe oszczędności na wielką skalę, niezależnie od tego, czy rząd osiągnie porozumienie z wierzycielami, czy też nie.

Dlatego władze mogą wprowadzić kontrolę przepływów kapitału, by zapobiec runowi na banki. Zwłaszcza że już teraz są one w opłakanym stanie, a według ostatnich dostępnych danych - z kwietnia - poziom depozytów osiągnął najniższy poziom od ponad dekady.

Jeśli Grecja nie porozumie się szybko z kredytodawcami i nie otrzyma środków pomocowych, grozi jej natychmiastowa niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy dla tego kraju.

Ateny muszą też w tym terminie spłacić kolejne raty kredytu zaciągniętego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - w sumie 1,6 mld euro. Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła w piątek, że Grecja nie otrzyma już odroczenia terminu spłaty nawet o miesiąc. - Pieniądze są należne 30 czerwca - podkreśliła.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
"Piłka jest teraz po stronie rządu Grecji" Komisja Europejska przekazała Grecji swe zastrzeżenia do najnowszej propozycji porozumienia z wierzycielami.
Grecja wpadnie w sidła Rosji jeśli wyjdzie z Unii - Trojka fatalnie pomyliła się co do strategii - uważa noblista Joseph Stiglitz. Dziś nie czas na Grexit - dodaje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)