Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: narada ambasadorów Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Może dojść do zawieszenia środków, które Egipt miał otrzymać jako wsparcie na drodze demokratycznych reform.

Egipt: narada ambasadorów Unii Europejskiej
(PAP/EPA)

Dziś odbędzie się narada unijnych ambasadorów w związku z wydarzeniami w Egipcie. Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska krajów członkowskich w sprawie ostatnich starć między zwolennikami byłego prezydenta Mohamedia Mursiego i silami bezpieczeństwa.

Narada ambasadorów zwołana została w trypie pilnym z uwagi na pogarszającą się sytuację w Egipcie. Dyplomaci mają uzgodnić jakie kroki podjęte przez Unię Europejską skłoniłyby strony konfliktu do dialogu. O powrót do rozmów w ostatnich dniach apelowało wielu unijnych przywódców.

Ich słowa jednak nie przyniosły rezultatów, dlatego Bruksela zapowiedziała rewizję stosunków z Kairem. W efekcie może dojść do zawieszenia środków, w wysokości 5 miliardów euro , które Egipt miał otrzymać jako wsparcie na drodze demokratycznych reform.

Ponad 100 osób zabitych i 549 rannych. To bilans weekendowych starć między zwolennikami obalonego prezydenta Mursiego, a siłami bezpieczeństwa w Egipcie. Informację przekazała agencja MENA, która powołuje się na dane rządu.

Najniebezpieczniej było w kairskim meczecie Al Fateh, gdzie zabarykadowało się około 700 osób, zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Po kilkugodzinnych zamieszkach siły bezpieczeństwa usunęły wszystkich demonstrantów ukrywających się w świątyni. Z minaretu padały strzały, policja wkroczyła do wnętrza meczetu, skąd wyprowadzała protestujących. Część z nich aresztowano.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel szuka sposobu nacisku na Egipt Szefowa niemieckiego spodziewa się w nadchodzącym tygodniu spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE.
ElBaradei wyjechał z Egiptu po dymisji Były wiceprezydent powstrzymał się na kairskim lotnisku od składania wszelkich deklaracji.
Bitwa o meczet w centrum Kairu. Bractwo Muzułmańskie nielegalne? Ugrupowanie to wezwało do tygodnia marszów przeciwko władzom. Dochodzi do kolejnych krwawych starć, a ONZ wskazuje winnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)