Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił nową strategię

0
Podziel się:

Od 2006 roku bank zainwestował w projekty energetyczne 6,3 mld euro, z czego około 2 mld euro przeznaczone zostało na odnawialne źródła energii, głównie energetykę wiatrową i wodną.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił nową strategię
(Vickifrance/Dreamstime)

Bank ogłosił, że ogranicza wsparcie dla projektów w sektorze energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej - informuje dziennik The Guardian.

Nowa strategia obejmuje okres od 2014 do 2018 roku. _ - Bank będzie nadal działał we wszystkich sektorach rynku energetycznego, ale każdy projekt będzie analizowany pod kątem efektywności energetycznej _ - poinformował cytowany przez gazetę Riccardo Puliti, odpowiedzialny w EBOiR właśnie za projekty energetyczne.

Od 2006 roku bank zainwestował w projekty energetyczne 6,3 mld euro, z czego około 2 mld euro przeznaczone zostało na odnawialne źródła energii, głównie energetykę wiatrową i wodną. Celem EBOiR ma być jednak poszerzenie zakresu wspieranych projektów energetycznych o energetykę solarną, geotermalną czy biogazową (warunkiem będzie rodzaj wsadu wykorzystywanego do produkcji energii).

W tym samym okresie na projekty węglowe EBOiR wydał 521 mln euro. Według Pulitiego nakłady te mają spadać a projekty w energetyce węglowej będą mogły otrzymać wsparcie banku tylko w szczególnych okolicznościach, kiedy nie będzie innych ekonomicznie uzasadnionych alternatyw.

Podobną strategię obrał przed kilkoma miesiącami Bank Światowy we współpracy m.in. z rządem amerykańskim oraz brytyjskim. Wstrzymał on przyznawanie finansowania na projekty węglowe, chyba że będą one wyposażone w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).

EBOiR nie odniósł się jednoznacznie do projektów w zakresie niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu. Pojawiały się bowiem propozycje by wstrzymać finansowanie także dla tych inwestycji. _ - Możemy w przyszłości rozważyć wsparcie finansowe dla niekonwencjonalnych złóż węglowodorów, ale warunkiem jest pojawienie się pierwszych ekonomicznie uzasadnionych projektów w tym zakresie _ - powiedział Puliti.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)