Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejski kraj zmienił walutę

0
Podziel się:

Koszt wymiany pieniędzy szacowany jest na przynajmniej 100 milionów euro.

Europejski kraj zmienił walutę
(Marlee90/iStockphoto)

Nowa waluta na nowy rok Po wielu latach starań drugie państwo bałtyckie przyjęło euro. O północy czasu lokalnego, Łotwa została 18 krajem Unii Europejskiej, gdzie można będzie płacić wspólną walutą.

O wielkiej euforii nie ma mowy. Rząd ogłasza sukces i zapowiada, że euro wpłynie pozytywie na gospodarkę. Obywatele obawiają się jednak podwyżek cen. W ostatnich sondażach ponad połowa Łotyszy chciała utrzymania waluty narodowej.

Wprowadzenie euro poprzedzono kampanią informacyjną. Przygotowano 800 tysięcy_ zestawów startowych _ czyli za 10 łatów można było kupić woreczek różnych nowy łotewskich euro monet o wartości 14 euro i 23 centów.

Większość wspólnej waluty do Łotwy trafiło jednak z Niemiec. 100 milionów banknotów i 400 milionów monet drogą morską i lotniczą dotarło do Rygi. Koszt zmiany waluty szacowany jest na przynajmniej 100 milionów euro. Ministerstwo finansów przekonuje, że ten wydatek szybko się zwróci. Wzrost PKB przekroczy w tym roku 4 procent Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia na Łotwie będzie można płacić w łatach jak i w euro. Ceny w sklepach będą publikowane w obu walutach do końca czerwca.

Bruksela zadowolona

Euro obowiązuje już w 18 krajach UE, zamieszkanych przez 333 mln ludzi."Ogromnie się cieszę, że mogę powitać Łotwę jako 18. członka strefy euro. To wielkie wydarzenie nie tylko dla Łotwy, ale także dla samej strefy euro, która pozostaje stabilna, atrakcyjna i otwarta na nowych członków" - oświadczył we wtorek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Dodał, że w przypadku Łotwy przyjęcie wspólnej waluty jest _ wynikiem imponujących starań oraz niezachwianej determinacji władz oraz narodu _. _ Dzięki tym wysiłkom, podjętym po głębokim kryzysie gospodarczym, Łotwa przystępuje do euro silniejsza niż kiedykolwiek, co jest zachęcającym przesłaniem dla innych krajów, które wdrażają trudne reformy gospodarcze _ - ocenił Barroso.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn podkreślił zaś, że przystępując do strefy euro _ Łotwa kończy powrotną podróż do politycznego i gospodarczego serca naszego kontynentu _.

Łotwie gratulowali we wtorek przywódcy państw eurolandu. Prezydent Francji Fracois Hollande powiedział, że rozszerzenie strefy euro to dobra wiadomość i dla Łotwy, i dla Europy. _ Przystępując do strefy euro znajdziecie się w otoczeniu stabilnym, solidarnym i bezpiecznym. Dzięki swej decyzji także wzmocnicie euro _ - dodał.

Także premier Portugalii Pedro Passos Coelho, którego kraj zmaga się z kryzysem, ocenił, że poszerzenie o kolejny kraj, Łotwę, wzmacnia strefę wspólnej waluty. _ Mamy szansę pokazać światu, że euro jest znaczącym politycznym projektem _ - oświadczył.

Czytaj więcej w Money.pl

euro
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)