Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
01.10.2018 13:30

Bezrobocie w Polsce spada. O połowę mniejsze niż w Unii Europejskiej

Polska może się pochwalić drugi najniższym bezrobociem w UE. Lepiej jest tylko w Czechach. Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia wynosi zaledwie 3,4 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Dyjuk/Reporter)
Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza.

Polska może się pochwalić drugim najniższym bezrobociem w UE. Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia nad Wisłą wynosi zaledwie 3,4 proc. Lepiej jest tylko w Czechach.

Eurostat, a więc europejski odpowiednik naszego Głównego Urzędy Statystycznego, opublikował dane na temat bezrobocia w Europie. W sierpniu, bo tego okresu dotyczą statystyki, bez pracy w Polsce było zaledwie 3,4 proc. osób w wieku 15-74 lat, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni.

Specjalnie przytaczamy opis, kogo dotyczą statystyki bezrobocia, bowiem według GUS w tym samym okresie bez pracy było 5,8 proc. Polaków. Z tym, że nasi urzędnicy biorą pod uwagę bezrobocie rejestrowane, a więc osoby widniejące w tabelkach urzędów pracy.

Więcej na temat różnic w wyliczeniach GUS i Eurostatu oraz wad i zalet metodologii można przeczytać TUTAJ.

Wspólny, niezależnie od metodologii, jest fakt, że w obu przypadkach widoczny jest spadek bezrobocia. Jeszcze miesiąc wcześniej Eurostat podawał 3,5 proc., a rok wcześniej było na poziomie 4,8 proc.

Według europejskich urzędników, liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła w sierpniu 585 tys. wobec 600 tys. miesiąc wcześniej.

Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

W rankingu Eurostatu plasujemy się w samej czołówce krajów o najlepszej kondycji rynku pracy. Niższe bezrobocie jest tylko w Czechach (2,5 proc.). Na drugim miejscu jesteśmy razem z Niemcami, którzy jeszcze miesiąc temu wyprzedzali nas o 0,1 pkt proc.

Polska wyprzedza m.in. Holandię, Danię, Irlandię czy Szwecję, które są częstymi kierunkami emigracji zarobkowej. Ogółem bezrobocie w naszym kraju okazuje się dokładnie o połowę mniejsze niż średnia w Unii Europejskiej. Nie mówiąc o strefie euro, gdzie bez pracy jest ciągle ponad 8 proc. obywateli.

Bezrobocie według Eurostatu

źródło: Eurostat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eurostat, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2018

ddspada bo wszyscy emigrują

01-10-2018

M665Ta statystyka to lipa. Istotna jest ilość pracujących w przemyśle w stosunku do całej ludności bo tylko pracujący w przemyśle i usługach wytwarzają … Czytaj całość

01-10-2018

Mirella DNajniższe bezrobocie i najniższe płace.

Rozwiń komentarze (29)