Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie w Polsce spada. O połowę mniejsze niż w Unii Europejskiej

Bezrobocie w Polsce spada. O połowę mniejsze niż w Unii Europejskiej

Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Fot. Michał Dyjuk/Reporter
Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza.

Polska może się pochwalić drugim najniższym bezrobociem w UE. Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia nad Wisłą wynosi zaledwie 3,4 proc. Lepiej jest tylko w Czechach.

Eurostat, a więc europejski odpowiednik naszego Głównego Urzędy Statystycznego, opublikował dane na temat bezrobocia w Europie. W sierpniu, bo tego okresu dotyczą statystyki, bez pracy w Polsce było zaledwie 3,4 proc. osób w wieku 15-74 lat, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni.

Specjalnie przytaczamy opis, kogo dotyczą statystyki bezrobocia, bowiem według GUS w tym samym okresie bez pracy było 5,8 proc. Polaków. Z tym, że nasi urzędnicy biorą pod uwagę bezrobocie rejestrowane, a więc osoby widniejące w tabelkach urzędów pracy.

Więcej na temat różnic w wyliczeniach GUS i Eurostatu oraz wad i zalet metodologii można przeczytać TUTAJ.

Wspólny, niezależnie od metodologii, jest fakt, że w obu przypadkach widoczny jest spadek bezrobocia. Jeszcze miesiąc wcześniej Eurostat podawał 3,5 proc., a rok wcześniej było na poziomie 4,8 proc.

Według europejskich urzędników, liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła w sierpniu 585 tys. wobec 600 tys. miesiąc wcześniej.

Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy


 

W rankingu Eurostatu plasujemy się w samej czołówce krajów o najlepszej kondycji rynku pracy. Niższe bezrobocie jest tylko w Czechach (2,5 proc.). Na drugim miejscu jesteśmy razem z Niemcami, którzy jeszcze miesiąc temu wyprzedzali nas o 0,1 pkt proc.

Polska wyprzedza m.in. Holandię, Danię, Irlandię czy Szwecję, które są częstymi kierunkami emigracji zarobkowej. Ogółem bezrobocie w naszym kraju okazuje się dokładnie o połowę mniejsze niż średnia w Unii Europejskiej. Nie mówiąc o strefie euro, gdzie bez pracy jest ciągle ponad 8 proc. obywateli.

Bezrobocie według Eurostatu

źródło: Eurostat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, bezrobocie, eurostat
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kazio
2018-10-11 23:46
Bezrobocie spada..?? Śmiech na sali.., niby skąd .., ah już wiem.. W urzędzie pracy teraz zmieniło się bardzo dużo.., jak ksiądz odpuszcza grzechy , to tak samo w UP od tego stanu.. Jak ja kocham gnijącej polytyki
Kuba83
2018-10-08 16:02
Jaki jest wskaznik zatrudnienia!!
ZK590
2018-10-03 09:25
Ubyło mnóstwo bezrobotnych, a ILE przybyło pracujących ? W Polsce NIGDY nie podają o ILE WZROSŁO ZATRUDNIENIE POLAKÓW.
Pokaż wszystkie komentarze (29)