Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie najniższe w historii. Resort pracy miał rację

420
Podziel się

W sierpniu bez pracy było 5,8 proc. Polaków - informuje Główny Urząd Statystyczny. To nowy rekord. W porównaniu z lipcem ze statystyk ubyło ponad 3 tys. bezrobotnych.

Od 1991 roku wskaźnik bezrobocia w sierpniu nigdy nie był tak niski jak teraz.
Od 1991 roku wskaźnik bezrobocia w sierpniu nigdy nie był tak niski jak teraz. (ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
bDgtqDXF

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec sierpnia wyniosła dokładnie 958,6 tys. wobec 961,8 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 mln 136 tys. przed rokiem. Jeszcze 4 lata temu zarejestrowanych bezrobotnych było w Polsce ponad 2-krotnie więcej.

Najnowsze dane nie są wielkim zaskoczeniem. Na taki wynik wskazywało już prawie 3 tygodnie temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które szacowało stopę bezrobocia na podstawie nieco okrojonych danych w porównaniu ze statystykami GUS.

bDgtqDXH

Co ciekawe, nieco mniej optymistyczne prognozy mieli eksperci. Typowania 10 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wahały się od 5,8 do 5,9 proc., przy średniej na poziomie 5,87 proc.

Jak podkreśla MRPiPS, od 1991 roku wskaźnik bezrobocia w sierpniu nigdy nie był tak niski jak teraz. W porównaniu z bezrobociem sprzed roku jest niższe o 1,2 pkt proc. W marcu ubiegłego roku wskaźnik po raz ostatni był powyżej 8 proc. Niewiele dalej trzeba sięgnąć pamięcią, żeby przypomnieć sobie, że na początku 2016 roku stopa bezrobocia była dwucyfrowa.

Dorywcze zajęcie za lepsze pieniądze czy staż w konkretnej firmie? Jaka praca dla studenta?

bDgtqDXN

Dla Elżbiety Rafalskiej, szefowej resortu pracy, ostatnie dane GUS są powodem do dumy. Z nawiązką realizuje plan nakreślony w ustawie budżetowej na 2018 rok. Zakładał on, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec tego roku 6,4 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby nie udało się zrealizować celu.

Poprzeczka będzie szła jeszcze wyżej, ale w mniejszej skali. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 roku rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec 2019 roku.

Mowa oczywiście o średnim bezrobociu w kraju. W zależności od województwa sytuacja na poszczególnych rynkach pracy jest jednak znacząco różna. W sierpniu stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,3 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim.

bDgtqDXO

Bezrobocie w sierpniu

źródło: GUS

W porównaniu z lipcem bezrobocie zmniejszyło się w dwóch województwach: kujawsko-pomorskim oraz łódzkim (po 0,1 pkt proc.), a zwiększyła się jedynie w pomorskim (również o 0,1 pkt proc.). W pozostałych województwach stopa bezrobocia nie uległa zmianie.

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz opolskim (w granicach 2 pkt proc. - 1,5 pkt proc.), a w najmniejszym - w małopolskim, pomorskim oraz wielkopolskim (po 0,8 pkt proc.).

bDgtqDXP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgtqDYi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(420)
Łajdactwo
2 lata temu
Mapę należy zaktualizować jeszcze o procent socjalu w tych województwach. Tam gdzie najniższe bezrobocie to jest najwyższy socjal. Oj, coś ta pani za bardzo się uśmiecha, z czego nie powinna się śmiać w ogóle. Jak tak dobrze, to dlaczego dzieci tak są poniewierane? a najbardziej te dla których "królowa lodu" taki prezent podarowała. Może jakieś badania sprawdzające?
prawda dla na...
2 lata temu
gdzie są płace?
Bum
2 lata temu
Różnica pomiędzy liczbą osób w wieku produkcyjnym a liczbą aktywnych zawodowo przekracza 7 mln osób. Pewna cześć z tej liczby, to osoby trwałe niezdolne do pracy, studiujące lub opiekujące się niemowlakami, reszta (4 mln?) to cwaniaki żerujący na pracy zatrudnionych i naturalny elektorat dobrej zmiany.
bDgtqDYj
Grzegorz_T
2 lata temu
Czy zapomniano, że ludzie nie rejestrują się w UP bo to nie ma najmniejszego sensu. Urzędy Pracy powinny być ZLIKWIDOWANE. SZKODA kasy.
Ja
2 lata temu
Może i na papierze tak to wyglada .... ale prawda jest taka że ludzie przestało rejestrować się jako bezrobotni....chodzi o 500+..... by nie zostać zmuszeni do pracy i nie stracić zasiłków i 500+
Najnowsze komentarze (420)
Doświadczona
2 lata temu
Bezrobotnym jest tylko ten, kto otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych. Funkcjonuje cała masa sztuczek, żeby człowieka bez pracy pozbawić prawa do zasiłku. A więc "prace społecznie użyteczne" w wymiarze 40 h/miesiąc za 300 zł, przeróżne staże, a to "unijne", a to "krajowe" za niecałe 1000 zł, czyli oferowane przez UP zatrudnienia za wynagrodzeniem poniżej minimum egzystencji. Odmowa podjęcia takiej "pracy" skutkuje utratą zasiłku i wyrejestrowaniem z UP, co za tym idzie poprawiają się statystyki. Podjęcie takiej pracy też skutkuje utratą zasiłku i statusu bezrobotnego, i znowu statystyki się poprawiają. Na moje oko 25% ludności Polski nie ma pracy, ale tylko nieliczni są uprawnieni do pobierania zasiłku dla bezrobotnych (nie wystarczy fakt zarejestrowania w Urzędzie Pracy) i tylko ci są zliczani.
Nie mam pracy
2 lata temu
Niezarejestrowany nie jest bezrobotnym. To osoba co po prostu nie ma pracy a takich osób możliwe, że jest nawet 1/4 społeczeństwa. - Że niby co? Że na przykład tych wszystkich absolwentów różnych szkół rynek pracy od razu wchłania? - Nie, guzik ich kto zatrudnia. Staż i do widzenia.
Aa
2 lata temu
500+biorą, nie pracują, dużo też jest osób niezarejestrowanych,bez prawa do zasiłku i dlatego takie bezrobocie,a jeszcze dużo osób wyjechalo
Marcin
2 lata temu
Szkoda gadać. Niech tylko wrócą ludzie którzy są na obczyźnie i znów wróci pezrobocie. Chory rząd!!
Ccccb
2 lata temu
Po co się tam rejestrować jak i tak oferty pracy sa dla wybrańców a ochłap zostawić
Oszczednosc
2 lata temu
Czas zlikwidować urzedy, jak nie ma bezrobocia?
Polka
2 lata temu
Tak bezrobocie spada, tylko dlatego, że bardzo dużo ludzi wyjeżdża za granice (tak jak ja z rodzina) wolę żyć godnie na obczyźnie niż klepać biede w kraju
lewiatan
2 lata temu
Ajajaj.... kto na mnie będzie robił za darmo !!! ??? ...
bDgtqDYb
Zenon
2 lata temu
A jak wygląda obecnie progres/regres ludzi zatrudnionych w stosunku do będących w wieku produkcyjnym?
Nic dodać
2 lata temu
Komentarze typu bo biorą 500+ to nie pracują są w moim rozumieniu bez podstawne...komu dali? Dziecią...dziecku odmuwisz? Normalne rodziny które skorzystaja z programu wdadzą te pieniądze na dzieci...i tak to 500+ to marne pieniądze porownując socjal w innych państwach gdzie wszystkim żyje sie lepiej...kto pisze komentarz typu bo dali? Ten co nie ma dzieci albo jest singlem bo normalny człowiek który ma dzieci napewno docenia ten program i ma prace...nie pisze tu o patologi ..ale patologia też musi dostać bo to by było nie zgodne z konstytucją! A jest ich mniej niż normalnych ludzi...za PO mieliście lepiej nie? PIS nie jest doskonały ale spróbujcie rządzic z taką opozycją
TOm
2 lata temu
Dla tego musimy walczyć o demokracje i konstytucje. Wtedy było 25% bezrobocia. Przynajmniej w moim województwie.
Niko
2 lata temu
Brawo Pis
Bez pracy ale...
2 lata temu
Dane o obywatelach polskich oraz innych krajów legalnie przebywających w Polsce a pozostających bez pracy ,nie znajdują się w PUP,a takie dane podaje Prezes Kaczyński ,Premier Morawiecki ,Minister Rafalska itp.
Dziadek
2 lata temu
Ważne ! Polaków i Polek ,oraz obywateli innych państw ,którzy są w wieku produkcyjnym ,przebywających na terytorium RP ,ale pozostają bez pracy ,ilość grubo przekracza 12%.MRPiPS z Premierem ,Prezesem itd.zachwycają się danymi z URZĘDÓW PRACY ,a liczba obywateli bez pracy ,grubo przekracza liczbę obywateli zarejestrowanych .To jest zapewne skutek programów socjalnych !!Wystarczy wprowadzić dla osób bez pracy a nie zarejestrowanych w PUP jednorazowego dodatku np.1000 + ,i wypłacanego na podstawie uproszczonych zasad składania wniosków ,np,Pesel i oświadczenie o pozostaniu bez pracy do weryfikacji przez ZUS .I pan premier MORAWIECKI budżetu nie dopnie nawet paskiem ,A za odwołaniem pani RAFALSKIEJ GŁOSOWAĆ BĘDĄ NAWET POSŁOWIE PIS-u.
...
Następna strona