Notowania

eurostat
12.10.2016 14:04

Przemysł unijny przenosi się do Polski? Tracą Irlandia i kraje skandynawskie

Jak podaje Eurostat w najnowszym badaniu sektora przemysłowego, Polska jest na trzecim miejscu wśród 28 krajów Unii, notując w sierpniu 5,1-procentowy wzrost produkcji przemysłowej. Lepsi od nas byli tylko Czesi i Słoweńcy. Na drugim biegunie są Irlandia i Szwecja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Państwa skandynawskie tracą swoją siłę przemysłową.

Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w sierpniu o 1,8 proc. w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. To dużo wyżej niż prognozowano - analitycy przewidywali, że będzie tylko +1,1 proc. Tak dobry wynik to w dużej mierze efekt wzrostu polskiej gospodarki.

Wśród państw członkowskich UE tylko Czechy i Słowenia miały od nas w sierpniu lepszą dynamikę produkcji, odpowiednio o 7,7 proc. i 5,9 proc. Bolesne spadki zaliczyła natomiast Irlandia (-8,5 proc.) i państwa skandynawskie: Szwecja (-6,2 proc.) i Finlandia (-2,8 proc.). Ta ostatnia w porównaniu z lipcem obniżyła wyniki przemysłu o 3,5 proc., co było drugim najgorszym wynikiem w Unii.

Takie dane są zresztą po części konsekwencją ostatnich problemów z malejącą sprzedażą producentów telefonów komórkowych: fińskiej Nokii i szwedzkiego Ericssona.

Zmiany na mapie przemysłu unijnego to m.in. efekt przenoszenia produkcji do krajów z tańszą siłą roboczą, ale i stopnia powiązania z gospodarką niemiecką. Przemysł naszego zachodniego sąsiada rósł w tempie 2,1-procentowym, co było najlepszym wynikiem od lipca 2011 roku. Wszystkie trzy najlepsze w zestawieniu kraje to obiekt inwestycji niemieckich koncernów, które wytwarzają tam półprodukty dla swoich fabryk, a często i produkty finalne.

W ostatnim czasie przemysł niemiecki rósł nie tylko dzięki dynamice eksportu, ale głównie silnej konsumpcji wewnętrznej, co analitycy wiążą m.in. z wydatkami, jakie z otrzymanych zasiłków robią imigranci.

W Polsce stopień powiązania gospodarki z Niemcami wzrośnie niedługo jeszcze bardziej. W tym roku wysyłaliśmy tam 27 proc. naszego eksportu, a będzie to jeszcze wyższa liczba, gdy swoją fabrykę silników w Jaworze otwiera za pół miliarda euro buduje producent mercedesów, Daimler.

Dobre dane przyszły z przemysłu włoskiego (+4,1 proc.), ma się też czym pochwalić opuszczająca Unię Wielka Brytania (+1,9 proc.). Ciągle słabo natomiast radzi sobie druga gospodarka Unii, czyli Francja, gdzie co prawda po dwóch miesiącach spadków był wzrost 0,2 proc., ale dużo niższy niż europejska średnia.

Słabość państw skandynawskich podkreślają informacje Eurostatu dla kraju spoza Unii - Norwegii, gdzie przemysł skurczył się w sierpniu o 6,5 proc. Tylko Dania zaliczyła wzrost i to niewielki, bo 0,1-procentowy.

Tagi: eurostat, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-10-2016

W_FŚmialiście się że Chińczycy robią za miskę ryżu !!! my robimy za łyżkę ryżu !!!

13-10-2016

Whole truth ekonomTez mi nowina. Polska ma dobrze zakomunikowana i perspektywiczny rynek. Japonia i Chiny już dawno się przekonały do Polski. Polska sieć autostrad, … Czytaj całość

13-10-2016

M4T1Firmy będą bardzo ochoczo wchodzić z nami w interesy i budować u Nas fabryki. Jesteśmy bardzo rzetelnym kontrahentem i dotrzymujemy umów.

Rozwiń komentarze (50)