Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fałszerstwa pieniędzy
17.05.2014 09:00

Fałszerstwa pieniędzy. Portugalia podrabia na potęgę

Według ustaleń portugalskich organów ścigania najwięcej zakładów, w których powstają fałszywe banknoty, działa na północy kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

W Portugalii nasila się proceder fałszowania pieniędzy, głównie dolarów. Tylko w ubiegłym roku policja zarekwirowała podrobione banknoty o nominalnej wartości 1,5 miliona dolarów - podano w opublikowanym niedawno rządowym raporcie.

Jak poinformowało w komunikacie portugalskie MSW, z Raportu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (RASI) wynika, że produkowane w Portugalii fałszywe dolary są później przekazywane przez zorganizowane grupy przestępcze do innych państw Europy, a także do krajów Ameryki Północnej.

Według ustaleń portugalskich organów ścigania najwięcej zakładów, w których powstają fałszywe banknoty, działa w północnej Portugalii.

Największe akcje zakończone konfiskatą sfałszowanych banknotów przeprowadzono w 2013 roku w aglomeracji Porto, na północnym wschodzie kraju. Zarekwirowana tam waluta stanowi większość podrobionych pieniędzy, jakie w ubiegłym roku udało się przejąć w Portugalii. Najczęściej fałszowany był banknot o nominale 100 dolarów; podrabiano go zazwyczaj na drukarkach offsetowych.

W 2012 roku w Portugalii przejęto mniej podrobionych dolarów - ich nominalna wartość wyniosła ponad 1 mln USD. Zarówno w 2012 jak i 2013 roku fałszywe pieniądze wchodziły do obiegu przy transakcjach związanych z handlem nieruchomościami lub złotem.

_ Poza dolarami w Portugalii podrabia się również euro, lecz w przypadku europejskiej waluty skala procederu jest zdecydowanie mniejsza. W 2013 roku fałszerze najczęściej próbowali wprowadzić do obiegu podrobione banknoty o nominale 200 euro _ - napisano w raporcie.

Według portugalskiej policji w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba przejętych przez policję fałszywych banknotów o nominale 500 euro. O ile w 2012 roku zarekwirowano około 150 takich banknotów, o tyle rok później aż cztery razy więcej.

Autorzy raportu RASI zwrócili uwagę, że na portugalskim rynku coraz częściej wprowadzane są do obiegu fałszywe banknoty euro wyprodukowane w krajach Europy Wschodniej. _ Z tego kierunku pochodzą bardzo dobrze podrobione pieniądze o nominale 200 euro _ - odnotowano w dokumencie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe wpływy z podatków w Portugalii Zakończona w grudniu zeszłego roku akcja przyniosła państwu ponad pół miliarda euro.
Oszukali fiskusa na ponad 400 mln euro W tym roku portugalska skarbówka zaostrzyła kontrole wobec firm oferujących towary i usługi. Pod koniec maja br. fiskus wysłał na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów.
Zarobili ponad pół mld na prywatyzacji poczty Największe wpływy pochodzą z bezpośredniej sprzedaży akcji inwestorom indywidualnym, w większości zagranicznym.
Tagi: fałszerstwa pieniędzy, gospodarka portugalii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz