Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fałszywe karty bakomatowe. Mniej przypadków w Niemczech

0
Podziel się:

Do końca listopada przestępcy zmanipulowali 473 niemieckie bankomaty w celu przechwycenia danych, w tym numeru PIN kart klientów.

Fałszywe karty bakomatowe. Mniej przypadków w Niemczech
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Liczba przypadków wykorzystywania przez przestępców bankomatów do kopiowania danych z kart klientów i dokonywania za pomocą duplikatów tych kart kradzieży pieniędzy z kont znacznie spadła w 2012 roku w porównaniu z rokiem 2011. Straty są jednak nadal wysokie.

Do końca listopada przestępcy zmanipulowali 473 bankomaty w celu przechwycenia danych, w tym numeru PIN kart klientów - poinformowała Margit Schneider z Euro Kartensysteme GmbH, placówki powołanej przez banki, której celem jest dbanie o skuteczne zabezpieczenie kart.

Ofiarą przestępców najczęściej padały bankomaty w Północnej Nadrenii-Westfalii (141), Badenii-Wirtembergii (85) i Berlinie oraz Hesji - po 59 takich przypadków.

W 2011 roku policja odnotowała 730 przypadki wykorzystywania bankomatów do kradzieży danych.

Do końca listopada oszuści wykradli dane dotyczące kart bankomatowych ponad 128 tys. obywateli Niemiec. Dzięki szybkiemu zablokowaniu zagrożonych kont aż w 80 proc. przypadków udało się uniknąć większych strat. W ponad 20 tys. przypadków przestępcy wykorzystali jednak skopiowane dane do wyczyszczenia kont osób pokrzywdzonych z pieniędzy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m116615.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poborcy;sprzeniewierzyli;grube;miliony,135,0,1171335.html) *Poborcy sprzeniewierzyli grube miliony * Oszustwo na sumę około 105 milionów euro wykryto w prywatnej włoskiej agencji zajmującej się pobieraniem podatków dla gmin. Duplikatami kart niemieckich obywateli przestępcy płacą najczęściej w USA (28 proc.); w dalszej kolejności są Meksyk, Kolumbia, Tajlandia i Brazylia.

Federalny Urząd Kryminalny (BAK) oszacował ubiegłoroczne straty poniesione w wyniku przestępstw tego rodzaju na około 35 mln euro. Zdaniem Schneider w tym roku straty będą podobne. Dwa lata temu przestępcy wykradli za pomocą podrobionych kart do bankomatów aż 60 mln euro.

Spadek liczby przypadków wykorzystywania bankomatów do finansowych oszustw jest zdaniem Schneider wynikiem stosowania przez banki coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań - zastępowania pasków magnetycznych chipami, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykradzenie danych.

W Niemczech cała, licząca 60 tys. stanowisk sieć bankomatów jest już przystosowana do nowej techniki EMV, opartej na technologii chipowej. Coraz więcej banków stosuje też tzw. geoblocking, polegający na ograniczaniu wysokości kwot wypłacanych za pomocą karty.

Jak pisze dpa, przestępcy, zniechęceni coraz większymi trudnościami przy kopiowaniu kart w bankomatach, testują nowe metody kradzieży danych, przerzucając się coraz częściej na automaty z biletami kolejowymi Deutsche Bahn.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zmieni przepisy o opłatach za pieniądze z bankomatów Ministerstwo Finansów deklaruje, że chce zapewnić pełniejszą ochronę interesów klientów banków.
Jest ich już 11 milionów. Będzie więcej Na koniec trzeciego kwartału liczba klientów indywidualnych mających rachunki internetowe wzrosła o prawie 20 milionów.
Kto kradnie dane z kart debetowych? Mężczyzna usłyszał już zarzuty: bezprawnego uzyskania dostępu do danych elektronicznych, oszustwa oraz przerabiania środków płatniczych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)