Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: Senat zaakceptował pomoc dla Grecji

0
Podziel się:

Francja pożyczy pogrążonemu w kryzysie krajowi 16,2 mld euro.

Francja: Senat zaakceptował pomoc dla Grecji
(roblisameehan/CC/Flickr)

Przyjęte przez izbę wyższą francuskiego parlamentu wsparcie ma być przekazane w ramach wartego 110 miliardów euro pakietu pomocowego uchwalonego przez UE i MFW.

Francja pożyczy pogrążonej w kryzysie finansów publicznych Grecji 16,2 miliarda euro w ciągu najbliższych trzech lat. Już w 2010 roku dostępnych będzie 3,9 miliarda euro.

Pomoc dla Grecji zaakceptowało już wcześniej francuskie Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu. Poparła ją zarówno rządząca prawica jak i opozycyjni socjaliści.

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferowały Grecji pożyczkę w wysokości 110 miliardów euro w ciągu trzech lat, by pomóc jej wyjść z kryzysu. W zamian grecki rząd zobowiązał się do wprowadzenia radykalnego programu oszczędnościowego.

W czwartek parlament Grecji uchwalił pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością. Za wprowadzającą oszczędności ustawą głosowało 172 deputowanych 300-osobowego jednoizbowego parlamentu, a 121 było przeciw.

Grecy są jednak wzburzeni zapowiadanymi restrykcjami finansowymi, w tym obniżeniem wynagrodzeń pracowników sektora publicznego i wzrostem podatków od dóbr i usług. W środę nastroje te zaowocowały 24-godzinnym strajkiem powszechnym i starciami ulicznymi z policją. W podpalonym przez demonstrantów budynku banku w Atenach śmierć poniosły trzy osoby, w tym ciężarna kobieta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)