Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy szansą na walkę z ubóstwem?

0
Podziel się:

Rozwinięcie technologii wydobywania łupków może ulżyć pięciu milionom brytyjskich gospodarstw, mających dziś problemy z zapłaceniem rachunków. A ekolodzy to ignorują.

Gaz łupkowy szansą na walkę z ubóstwem?
(Skraba/REPORTER)

Gaz łupkowy to szansa dla milionów ubogich na wyjście z ubóstwa energetycznego, a ekolodzy ignorują ich głos. Tak uważa Derek Lickorish, doradca brytyjskiego premiera. Jego zdaniem, rozwinięcie technologii wydobywania łupków ulży pięciu milionom brytyjskich gospodarstw, mających dziś problemy z zapłaceniem rachunków.

Na Wyspach, podobnie jak w Polsce, trwa debata na temat tej technologii. Ostatnio dochodziło tu do antyłupkowych demonstracji. Ostatnia miała miejsce w Londynie. Od soboty ekologowie demonstrują w Balcombe na południe od stolicy, gdzie do odwiertów szykuje się koncern Cuadrilla, który twierdzi, że - przynajmniej na razie - szuka tam tylko ropy.

Tymczasem - zdaniem Lickorisha - działacze wyrządzają krzywdę najbiedniejszym. Doradca mówi, że _ głos biednych został zagłuszony przez zgiełk w Balcombe _. Lickorish dodaje, że cały czas debata toczy się między ekologami a przedstawicielami wielkich firm. Jego zdaniem, głosu tych, którzy nie mogą zapłacić rachunków, nie słychać.

_ - Wydobywanie tego gazu może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania i wytwarzania prądu _ - oświadczył Lickorish i dodał, że rząd ma obowiązek popierać tę technologię.

Zwolennikiem szczelinowania od dawna jest kanclerz skarbu George Osborne. Firmom pragnącym inwestować w łupki obiecał zwolnienia podatkowe.

Za gospodarstwa domowe cierpiące z powodu ubóstwa energetycznego uznaje się te, które na wystarczające ogrzewanie muszą przeznaczyć ponad 1/10 miesięcznego dochodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają gazu łupkowego na co najmniej 40 lat? Brytyjski Urząd Badań Geologicznych ocenia obecnie zasoby gazu łupkowego na prawie 37 bilionów metrów sześciennych.
Brytyjczycy podzieleni. Wszystko przez... Chodzi o metodę poszukiwania gazu z łupków.
11 procent Brytyjczyków ledwo stać na prąd Aż 11 procent Brytyjczyków ledwo stać na to, by zapłacić rachunki za prąd.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)